Nükleer magnetik rezonans (NMR) başlığı yapımı ve spin-spin durulma zamanı (T2) ölçümü
Construction of nuclear magnetic resonance (NMR) head and measurement of spin-spin relaxation time (T2)
  1. Tez No: 66077
  2. Yazar: MÜBAREK ALTOUM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL ÖZTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, 20 - 30 MHz (r.f.) aralığında çalışan osilatörû olan ve 50 Hz modülasyon frekanslı çıkışında proton rezonans sinyalini osiloskop (veya kaydedici) ekranına veren bir nükleer magnetik rezonans (NMR) başlığı (algılayıcısı) yapılmış ve çalıştırılmıştır. Burada (NMR) koşulunda gerekli düzgün ve sabit magnetik Bo alanı için Varian, E - Line 15 elektromıknatısından yararlanılmış ve kalan bütün gerekli mekanik ve elektronik kısımlar mevcut olanaklarla yapılmıştır.Su protonlarına ait üstel genlik sönümünden spin - spin durulma zamanı T2 ile CuS04sinyalinin yan çizgi genişliğinden T2'ler ölçülmeğe çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this work, Nuclear Magnetic Resonance head which has an oscillator works in the range 20-30 MHz (r.f.) and with an out put of a proton resonance signal which is modulated at 50 Hz and supplied to an osciloscope (or recorder), has been designed and tested. Here the necessary constant magnetic field needed for the nuclear magnetic resonance condition has been obtained from Varian E-line 15 Electromagnet and the rest of all mechanic and electronic parts has been done from the available facilities in the electronic and mechanic workshop. From the exponentially decaying sinusoidal signal belong to the water proton and O1SO4 spin- spin relaxation time T2 has been tried to be measured.