Bazı metalorganik ve organik bileşiklerin x-ışınları kristal yapı araştırmaları (C21 H15 N6 O21 Sm, C24 H26 Cu2 N2 O4, C11 H12 CINO2)
X-rar structure analysis of some organometallic and organic compounds (C21 H15 N6 O21 Sm, C24 H26 Cu2 N2 O4, C11 H12 CINO2)
  1. Tez No: 66078
  2. Yazar: CENGİZ ARICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİNÇER ÜLKÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET 3,5 dinitrobenzoato Sm(III).3H20 (C21H15N6O21) kristali triklinik ve uzay grubu da Pî 'dir. Birim hücre parametreleri a= 9.2836 (12), b= 11.4842 (13), c= 13.7777 (12) Â, cc= 106.896 (2)°, p= 90.436 (3)°, y= 93.930 (2)° olarak ölçülmüştür.Birim hücresinde iki molekül bulunan kristalin yoğunluğu 1.985 g cm“3 dir. Kristal yapı çözümünde kullanılan 4423 yansıma, CAD4 kırınımmetresi ile MoKoc işim kullanılarak elde edilmiştir. Yapının çözümü direkt metodlar kullanılarak gerçekleştirilmiş, tam matris en küçük kareler yöntemiyle 442 parametrenin arıtılması sonucu R=0.035 'e erişilmiştir. Sm etrafında düzgün olmayan antiprizmatik sekizli koordinasyon, karboksil gruplarından gelen altı oksijen ve su moleküllerinden gelen iki oksijenle sağlanmıştır. Samaryum iyonları ikili ve dörtlü köprü bağlan yaparak polimerik bir zincir oluşturmuştur. Bu nedenle Sm...Sm mesafeleri dörtlü ve ikili köprüde sırasıyla 4.2476 (7) ve 5.0831 (8) Â dur. Yapıda Sm-0 bağ uzunlukları 2.355 (4) ile 2.559 (4) Â arasında değişmektedir. Hidrojen bağlan nitro gruplan ile su molekülleri arasında görülmektedir. 4-(5-Kloro-2-hidroksifenilamino)-2-oxo-3-penten (C11H12C/NO2) bileşiği monoklinik P2ı/a uzay grubun 'da kristalleşmektedir. Birim hücre parametreleri a= 10.1911 (11), b= 11.3039 (13), c= 11.0983 (11), 0= 115.830 (2)° olan kristalin hesaplanan yoğunluğu 1.302 g cm”3 tür. Kristal yapı çözümünde kullanılan 1640 yansıma, CAD4 kırınımmetresi ile MoKa ışını kullanılarak elde edilmiştir. Yapının çözümü direkt metodlar kullanılarak yapılmıştır. Tam matris en küçük kareler yöntemi kullanılarak 136 parametre arıtılmış ve R=0.036 değerine ulaşılmıştır. Birim hücre dört tane molekül içermektedir. Kristal, molekül içi bir ve moleküller arası bir hidrojen bağı ile kararlı duruma gelmiştir. Fenil düzlemi C1...C6 ile N1,C7,C8,C9,02 atomlarının oluşturduğu düzlem arasındaki dihedral açı 44.51 (7)° 'dir.Bis[[4{(2-oksibenzil)imino}-2-penten-2-olato-0,0',N]bakır(II)](C24H26Cu2N204), bileşiğinin kristallografik ön çalışmaları Buerger presesyon tekniği ve CuKa ışınlan kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Monoklinik uzay grubu P2ı 'de kristalleşen bileşiğin birim hücre parametreleri a=8.48, b=8.09, c=l 1.44 Â, p=99.8° 'dir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT 3,5 dinitrobenzoato Sm(m).3H20, C2iHi5N602i Sm, forms crystals which are triclinic, space group PI, with unit cell dimensions a= 9.2836 (12), b= 1 1.4842 (13), c= 13.7777 (12) Â, cc= 106.896 (2)°, p= 90.436 (3)°, y= 93.930 (2)°; the cell contains 2 molecules. The calculated density is 1.985 g cm“3. A total of 4423 unique reflections were obtained using CAD4 difractometer with MoKoc radiation. The structure was determined by direct methods and refined by full matrix least squares techniques to a conventional R value of 0.035 for 442 parameters. The coordination around Sm is eightfold. The irregular square-antiprism coordination of the Sm ion is provided by the six O atoms from six carboxylate groups and two water O atoms. Sm ions are bridged alternately by two and four ligands resulting in linear polymeric chains with two different Sm...Sm distances of 4.2476 (7) and 5.0831 (8) Â. Sm-0 distances are in the range of 2.355 (4) to 2.559 (4) Â. A set of hydrogen bonding exists between the nitro groups and the water molecules. 4-(5-Chloro-2-hydoxyphenylamino)-2-oxo-3-penten, C11H12C/NO2, crystalizes in monoclinic space group P2i/a, with unit cell dimensions a= 10.191 1 (1 1), b= 1 1.3039 (13), c= 1 1.0983 (1 1), p= 1 15.830 (2)°; the cell contains 4 molecules. The calculated density is 1.302 g cm”3. A total of 1640 unique reflections were obtained using CAD4 difractometer with MoKa radiation. For the structure determination direct methods were used. Full matrix least-square refinement converged at an R value of 0.036 for 136 parameters. The crystal structure is stabilized by one intramolecular and one intermolecular hydrogen bonds. The dihedral angle between the phenyl ring and the other planar moiety is 44.5 1 (7) °. For the preliminary structural investigation of the compound Bis[[4{(2- oxybenzyl)imino}-2-penten-2-olato-0,0,N]copper(H)] (C24H26CU2N2O4), Buerger precession technique with CuKa was used. The compound crystalizes in monoclinic space group P2i with unit cell dimensions a=8.48, b=8.09, c=l 1.44 Â, (3=99.8°.