4-6 yaş grubu çocuklara yönelik Kur'an kurslarında karşılaşılan sorunlar (Gaziantep ili örneği)
Problems encountered in the Qur'an courses for 4-6 years of children (The sample of Gaziantep)
- Tez No: 660797
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZIM BAYRAKDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Diyanet İşleri Başkanlığı 4-6 yaş Kur'an Kursları ile Cumhuriyet tarihi boyunca ilk kez çocuğun üzerinde hayati öneme sahip bu kritik döneme yönelik din eğitimi çalışmalarını kurumsal bir çatı altında sürdürmeye başlamıştır. Okul öncesi dönem, din duygusunun çocukta kendini göstermeye ve hareketlenmeye başladığı, dini gelişme ve şekillenme sürecinin alt yapısının hazırlandığı 4-6 yaş dönemini de kapsamaktadır. Okul öncesi dönem olarak da adlandırılan ilk çocukluk dönemi, fiziksel, bilişsel ve psiko-sosyal açıdan insan yaşamının“kritik dönemi”olarak kabul görmektedir. Çocuğun içinde bulunduğu dönemin önemine binaen 4-6 yaş grubu Kur'an kursları araştırma sahası olarak belirlenmiş ve bütüncül bir bakış açısıyla eğitim unsurları bağlamında tespitler yapılmaya çalışılmıştır. Bu çerçevede; 4-6 yaş grubu Kur'an kurslarının kurumsal yapılanma, fiziki şartlar, öğretim programı ve materyaller noktasında sık karşılaşılan sorunlar, söz konusu kurslarda görev yapan ve doğrudan eğitim unsurları ile temas halinde bulunan öğreticilerle yapılan görüşmeler neticesinde tespit edilmeye ve ilgili literatürden yararlanılarak birtakım değerlendirilmeler yapılmaya çalışılmıştır. Yapılan araştırmada 4-6 yaş Kur'an Kurslarının gerekli altyapı çalışmaları yapılmadan uygulama konulduğu, idari yapılanma, fiziki durum ve öğrenme – öğretme sürecinde bazı eksikliklerin bulunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
For the first time in the history of the Republic, the Presidency of Religious Affairs has started to carry out religious education activities for this critical period, which has a vital importance on the child, under an institutional roof with the Quran Courses aged 4-6. In the 4-6 age period, the foundations of religious development and formation are laid. The first childhood period, which is also called pre-school period, is considered as the“critical period”of human life in terms of physical, cognitive and psycho-social aspects. Due to the importance of the period the child is in, the Quran courses in the 4-6 age group have been determined as the subject area. It was tried to be handled in the context of educational elements with a holistic approach. In this framework, the administrative structure, physical condition, learning teaching process of the 4-6 age group Kur'an courses have been tried to be identified and evaluated through interviews with the instructors working in the field and interacting with all of the educational elements. In the research, it was determined that 4-6 years old Kur'an Courses were put into practice without making the necessary infrastructure work, and there were some deficiencies in the administrative structure, physical condition and learning-teaching process.