Velilerin 4-6 yaş grubu Kur'an kurslarından memnuniyet ve beklenti durumları
Parents' satisfaction and expectations from Qur'an courses for 4-6 age group
- Tez No: 985143
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞUAYİP ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Din, Education and Training, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Yaygın din eğitimi faaliyetlerini yürüten Diyanet İşleri Başkanlığı, 2013 yılında hizmet alanını genişleterek 4-6 yaş arası çocukları da kapsama dahil etmiş ve bu doğrultuda Kur'an kurslarında çocuklara yönelik özel olarak hazırlanan eğitim programları çerçevesinde hizmet sunmaya başlamıştır. Çocuklarının küçük yaşlarda dini eğitim almasını isteyen aileler 4-6 yaş grubu Kur'an kurslarını tercih etmektedir. Bu araştırma, ailelerin çocuklarını gönderdikleri 4-6 yaş grubu Kur'an kurslarına ilişkin memnuniyet ve beklentilerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, Amasya merkezde yer alan dört farklı 4-6 yaş grubu Kur'an kursunda eğitim alan öğrencilerin velilerinden seçilen 24 kişiden oluşmaktadır. Veriler, yarı yapılandırılmış görüşme tekniğiyle toplanmış; elde edilen veriler betimsel analiz yöntemi ile çözümlenmiştir. Araştırma bulgularına göre, velilerin çocuklarının dini eğitim almasına yönelik isteklerinin kurs tercihlerinde belirleyici bir unsur olduğu; çocukların kursa gitmeyi sevdiği, kursun fiziksel koşullarından, eğitim içeriğinden, öğretmenlerden ve diğer çalışanlardan genel anlamda memnun olunduğu; çocukların evde kursa dair olumlu paylaşımlarda bulunduğu; Kur'an kurslarının çevreye tavsiye edildiği ve öğrencilerde olumlu davranış değişikliklerinin gözlemlendiği anlaşılmaktadır. Sonuç olarak, velilerin DİB tarafından açılan 4-6 yaş grubu Kur'an kurslarına önem verdikleri, bu kurslardan aldıkları hizmetten memnun oldukları ve beklentilerinin büyük ölçüde karşılandığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The Presidency of Religious Affairs, which carries out non-formal religious education activities, expanded its service area in 2013 to include children between the ages of 4-6 and started to offer services within the framework of educational programs specially prepared for children in Quran courses. Families who want their children to receive religious education at an early age prefer Quran courses for the 4-6 age group. This research aims to reveal the satisfaction and expectations of families regarding the 4-6 age group Quran courses to which they send their children. A case study design, which is a qualitative research method, was used in the study. The study group consisted of 24 parents of students receiving education in four different 4-6 age group Quran courses in the center of Amasya. Data were collected through semi-structured interviews and the obtained data were analyzed using descriptive analysis. According to the research findings, the parents' desire for their children to receive religious education is a determining factor in course preferences; the children like going to the course and they are generally satisfied with the physical conditions of the course, educational content, teachers and other staff; It appears that children are sharing positive feedback about the course at home; Quran courses are being recommended to others, and positive behavioral changes are being observed in students. In conclusion, it appears that parents prioritize the Quran courses offered by the Religious Affairs Directorate for the 4-6 age group, are satisfied with the services they receive, and their expectations are largely met.