COVID 19 hakkındaki inançların sağlık anksiyetesi ile ilişkisinin incelenmesi
Examining the relation of beliefs about COVID 19 and health anxiety
- Tez No: 660824
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÜNÜBOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Giriş: Sağlıklı olmak ve bu durumun algısı, bireyde sağlık inanç modeli ile belirlenebilmektedir. Bu algının, bireyin sağlıklı yaşam davranışlarının kazanması ve sürdürmesi oldukça önemlidir. Anksiyete emosyonel ve tehlike karşısında bireyin tedbirli olmasını sağlarken dikkatli yaşamı sağlar. Salgın gibi durumlarda kişinin günlük yaşam kalitesi istenmeyen yönde etkilenir. Araştırmanın amacı çerçevesinde Covid-19 pandemi sürecinde yaşananlar sadece biyolojik olarak değil, pozitif duygular, salgın kaygısı, sosyal yaşam kaygısı, ekonomik kaygılar gibi birçok etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Yöntem ve Bulgular: Bu araştırmada geniş bir örneklemde Bursada 252 kişiden oluşmaktadır. Verilerin analizinden elde edilen bulgular incelendiğinde koronavirüs endişesi ile negatif duygular arasındaki neden sonuç ilişkisini anlamlı bulunmadı (F=3,642; p=0,057>0,050). Pozitif duygular arasındaki neden sonuç (p=0,000
Özet (Çeviri)
Introduction: Being healthy and the perception of this situation can be determined by the health belief model in the individual. It is very important for the individual to gain and maintain this perception and healthy living behaviors. While anxiety ensures that the individual is cautious in the face of emotional and danger, it ensures a careful life. In cases such as epidemics, the daily life quality of the person is adversely affected. For the purpose of the study, what happened during the Covid-19 pandemic process shows that it has many effects not only biologically, but also positive emotions, epidemic anxiety, social life anxiety, and economic concerns. Methods and Results: This study consists of a large sample of 252 people in Bursa. When the findings obtained from the analysis of the data were examined, the cause-effect relationship between coronavirus worry and negative emotions was not found to be significant, but the total change in the level of positive emotions (p=0.000