Ankara'da bir Aile Sağlığı Merkezine başvuran 18 yaş üstü hastaların COVID-19 aşıları hakkında düşünce ve davranışlarının belirlenmesi, aşı sonrası görülen yan etkilerin değerlendirilmesi
Determination of thoughts and behaviors about COVID-19 vaccines of patients over 18 years old applying to a family health center in Ankara, evaluation of side effects observed after vaccine
  1. Tez No: 842304
  2. Yazar: MERVE ARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KESKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Giriş ve Amaç: Aralık 2019'da ortaya çıkan ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edilen Koronavirüs Hastalığı, birçok kişinin ölümüne sebep olan bir hastalıktır. Hastalığın tedavi edilmesi ve hastalıktan korunmak için birçok çalışma yapılmıştır ama kesin bir tedavisi bulunamamıştır. Şu an için hastalıktan kurtulmanın tek yolu aşılama olarak görülmektedir. Bizim de bu çalışmadaki amacımız insanların COVID-19 aşıları konusundaki tercihlerini ve ret sebeplerini belirleyip aşı yan etkilerini ortaya çıkararak elde edilen sonuçlarla aşı yaptırma oranını artıracak çalışmalara destek olmaktır. Gereç ve Yöntem: Ankara'da bir aile sağlığı merkezine başvuran 18 yaş üstü hastaların değerlendirildiği bu araştırma için ilgili resmi kurumlardan ve etik kuruldan izin alınmıştır. Çalışmamız tanımlayıcı ve kesitsel tipte bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini Ankara'da bir aile sağlığı merkezine başvuran hastalar oluşturmaktadır. Çalışmada en az 216 kişinin olması gerektiğine Güç Analizi (G-Power) yapılarak karar verilmiştir. Çalışmanın örneklemini ise Yenimahalle 4 No'lu Aile Sağlığı Merkezi'ne başvuran 316 hasta oluşturmaktadır. Çalışmada veri toplama aracı olarak anket kullanıldığı için tüm analizler madde bazında yürütülmüştür. İki değişken arasında anlamlı bir ilişkinin olup olmadığını belirlemek için Pearson ki-kare analizi kullanılmıştır. Ayrıca incelenen durumlara ait çapraz tablolarda frekans ve yüzde değerleri raporlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Coronavirus Disease, which emerged in December 2019 and was declared a pandemic by the World Health Organization, is a disease that causes the death of many people. Many studies have been done to treat and prevent the disease, but no definitive treatment has been found. Currently, the only way to get rid of the disease is seen as vaccination. Our aim in this study is to support studies that will increase the rate of vaccination with the results obtained by determining the preferences and reasons for rejection of people's COVID-19 vaccines and revealing the vaccine side effects. Materials and Methods: Permission was obtained from the relevant official institutions and the ethics committee for this study, in which patients over the age of 18 who applied to a family health center in Ankara were evaluated. Our study is a descriptive and cross-sectional study. The population of the study consists of patients who applied to a family health center in Ankara. It was decided by making Power Analysis (G-Power) that there should be at least 216 people in the study. The sample of the study consists of 316 patients who applied to the Family Health Center No. 4 in Yenimahalle. Since a questionnaire was used as a data collection tool in the study, all analyzes were carried out on an item basis. Pearson chi-square analysis was used to determine whether there was a significant relationship between the two variables. In addition, frequency and percentage values are reported in the cross tables of the examined cases.