Yozgat-Akdağmadeni grafitlerinin iki sıvı flotasyonuyla zenginleştirilmesi olanaklarının araştırılması
Investigation of the concentration possibilities of the Yozgat-Akdağmadeni graphites by two-liquid flotation
- Tez No: 66087
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL GİRGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Yozgat-Akdağmadeni grafitlerinin iki-sıvı flotasyonu yöntemi kullanılarak zenginleştirilme olanakları araştırılmıştır. Deneysel çalışmalarda organik faz olarak kerozen kullanılarak % 20 C tenörlü numune zenginleştirilmiş ve zenginleştirmeye kerozen/su oranı, pH, palp yoğunluğu, karıştırma hızı ve flotasyon süresi parametrelerinin etkileri optimize edilmiştir. Ayrıca; kaba flotasyon, temizleme ve süpürme aşamalarının optimum koşullan ayırma etkinliği, tenor ve verim değerleri dikkate alınarak, Taguchi grafiksel yaklaşımı uyarınca değerlendirilmiştir. Kaba flotasyon, temizleme ve süpürme aşamalarının optimizasyonu için kesikli deneyler yapılarak, kaba flotasyon aşamasında % 55.24 verimle % 30.80 C tenörlü konsantre, temizleme aşamasında % 21.04 verimle % 67.71 C tenörlü konsantre ve süpürme aşamasında % 93.37 verimle % 17.85 C tenörlü konsantre elde edilmiştir. Sonuçta, Yozgat-Akdağmadeni grafitlerine optimum koşullarda iki-sıvı flotasyonu uygulanarak % 11.62 verimle (beslemeye göre) % 67.71 C tenörlü konsantre kazanılmıştır. Anahtar Kelimeler : Grafit, amorf grafit, zenginleştirme, iki-sıvı flotasyonu, iki-sıvı ekstraksiyonu, kerozen.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The concentration possibility of Yozgat-Akdağmadeni graphites was investigated using two-liquid flotation method. In the experimental work composite sample contain 20 % C was concentrated using kerosene as the organic phase and the effect of parameters such as kerosene/water ratio, pH, pulp density, agitation rate and flotation time were optimized. Also, optimum conditions for rougher, cleaning and scavenger steps of two-liquid flotation were determined according to Taguchi's graphical approach considering separation efficiency, grade and recovery. Batch tests were done to optimize rougher, cleaning and scavenger stages of two- liquid flotation and concentrate of 30.80 % C with 55.24 % recovery at rougher flotation stage, a concentrate of 67.71 % C with 21.04 % recovery at cleaning stage and a concentrate of 17.85 % C with 93.37 % recovery at scavenger stage were obtained. Finally, two-liquid flotation method was applied to Yozgat-Akdağmadeni graphites at optimum conditions and a concentrate containing 67.71 % C with a recovery of 1 1.62 % (according to feed) was obtained. Key Words : Graphite, amorphous graphite, concentration, two-liquid flotation, two- liquid extraction, kerosene