Kızılcayüksek-Ytaardıç (Karsantı) krom yatağının jeoistatistiksel değerlendirmesi
  1. Tez No: 66086
  2. Yazar: ADNAN KÖSE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERHAN TEZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
II ÖZET Bu çalışma, düşük tenörlü Kızılcayüksek-Yataardıç krom yatağının jeoistatistiksel incelenmesini içermektedir. Bu amaçla, MTA tarafından yapılan 26 adet sondajla birlikte Etibank tarafından yapılan 28 adet sondajın verileri dikkate alınmıştır. Yatağın üç ana(düşey ve yatay iki) yönde variogramları hesaplanmıştır. Düşey yönde hesaplanan ortalama variogram 45 ve 100 metre civarında yuvalı yapılar sergilemektedir. Bu yapılar yatağın düşey yönde zonlu bir özellik göstermesinden kaynaklanmaktadır. Deneysel variogramların bir adet nugget etki üç adet küresel modelden ibaret yuvalı bir model ile modellenebileceği görülmüştür. Bu model daha sonra 50x50x50 m3 hacimli blokların ortalama tenörlerinin kriging ile kestiriminde kullanılmıştır. Yatak sınırları ve bu sınırlar içindeki blok büyüklüğü keyfi olarak belirlenmiştir. Kriging tekniği ile kestirilen ortalama blok tenörleri tenor tonaj eğrilerinin hesaplanmasında kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
III ABSTRACT This study consists of a geostatictical investigation of low grade chromium deposit of Kızılcayüksek-Yataardıç. For this purpose the data for 26 drill holes drilled by MTA as well as 28 drill holes by Etibank were considered. The experimental variograms in three main (one vertical and two horizontals) directions were computed. The average variogram calculated vertically exhibits nested structure around 45 and 100 m. These structures are a consequence of zonal characteristics of the deposits in the vertical direction. The experimental variograms were modelled by a pure nugget effect and three spherical schemes. This model was then used in estimation of average grades of the blocks with a size of 50x50x50 m3 by kriging. The boundries of the deposit and the block sizes in it was determined arbitraryly. The average block grades estimated by kriging were used in calculating grade tonnage curves.