Sivas-Yıldızeli-Karakoç flogopit cevherinin ısısal ve kimyasal genleşme özellikleri
Thermal and chemical exfoliation characteristics of Sivas-Yıldızeli-Karakoç phlogopite ore
  1. Tez No: 66088
  2. Yazar: EROL ÜÇGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL GİRGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Muhtemel rezervi 2.750.000 ton olan Sivas- Yıldızeli-Karakoç cevher yatağı ana mineral olarak flogopit içermektedir. Bu çalışma kapsamında, bu yataktan alman temsili numunelerin ısısal ve kimyasal yöntemlerle genleştirme özellikleri incelenmiştir. Isısal genleştirme deneylerinde numuneler bek alevi ve elektrikli firm ortamında genleştirilmişlerdir. Bek alevinde yapılan deneylerde alev karakteri (indirgen veya yükseltgen), alevle doğrudan temas, sıcaklık, yakıt/hava oranı ve alıkonma süresinin genleşme üzerindeki etkileri incelenmiştir. Elektrikli firm ortamında yapılan ısısal genleştirme deneylerinde ise sıcaklık ve alıkonma süresi optimize edilmiştir. Sonuçta bek alevinde, alevle doğrudan temasın olduğu koşulda en yüksek 13.2, elektrikli firm ortamında ise en yüksek 18 katlık genleşme oram değerleri elde edilmiştir. Isısal genleştirme sonucunda elde edilen genleşmiş ürüne kimyasal ve mineralojik analizler yapılarak ısısal genleşme mekanizması aydınlatılmaya çalışılmış ayrıca, genleşmiş ürünün tane boyu, yoğunluk ve yığın yoğunluğu gibi fiziksel özellikleri belirlenerek endüstrinin talep ettiği niteliklere uygunluğu açığa çıkartılmıştır. Kimyasal yöntemle genleştirme deneylerinde, genleşme için en uygun reaktifin hidrojen peroksit olduğu saptanmış, ve yapılan deneylerde hidrojen peroksit derişimi, tepkime süresi, sıcaklık, katı/sıvı oram birer değişken olarak ele alınmış ve optimum koşullar belirlenmiştir. Sonuçta, bu malzemenin kimyasal olarak en fazla 49 kat genleştirilebileceği ve optimizasyon koşullan ayarlanarak istenilen genleşme oranında (istenilen nitelikte) ürün elde edilme koşullan ortaya konulmuştur. Ayrıca, kimyasal genleştirme deney sonuçlarının bir matematiksel değerlendirmesi yapılarak, oda sıcaklığında, herhangi bir hidrojen peroksit derişimi ve tepkime süresi için genleşme oranının hesaplanabileceği bir matematiksel ilişki çıkarılmıştır. Anahtar Kelimeler : Flogopit, vermikülit, genleşme, hidrojen peroksit.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Sivas- Yıldızeli-Karakoç ore body with a probable reserve of 2.750.000 tonnes contains phlogopite as the main mineral. In this study, chemical and thermal exfoliation characteristics of the samples taken from this ore body were investigated. In thermal expansion experiments, samples were expanded in flame and in electrical furnace conditions. In flame experiments the effect of flame characteristics (reductive or oxidative), direct contact with flame, temperature, fuel/air ratio and retention time on expansion were investigated. Retention time and temperature were optimized in thermal expansion experiments performed in electrical furnace conditions. As a result, the maximum ratio of expansion was found to be 13.2 for direct contact with flame and 18 for electrical furnace conditions. Chemical and mineralogical analyses of expanded product were made so as to explain the mechanism of thermal expansion and in addition, physical properties such as size, density and bulk density were determined to show if the expanded product was favorable for the requirements of the industry. Best reagent for chemical exfoliation was determined to be hydrogen peroxide and in the experimental work conducted, hydrogen peroxide concentration, reaction time, temperature and solid/liquid ratio were considered as parameters for optimization. Experimental results showed that the maximum chemical exfoliation ratio for this material was 49 and by adjustment of the optimization parameters products at the desired exfoliation ratios (desired quality) could be obtained. Also, chemical experimental results were interpreted mathematically and, for room temperature, a mathematical relation was obtained to calculate the exfoliation ratio for any hydrogen peroxide concentration and reaction time. Key Words : Phlogopite, vermiculite, exfoliation, expansion, hydrogen peroxide.