Automation of run-of-river hydroelectric power plant
Nehir tipi bir hidroelektrik santralın otomasyonu
  1. Tez No: 660906
  2. Yazar: ABDURRAOUF OTMAN ALİ ELMİLADİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ALTINKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bütün dünyada yenilenebilir enerji kaynaklarının önemi her geçen gün daha çok anlaşılmakta ve bu alanda yapılan yatırımlar artmaktadır. Türkiye'de son 20 yılda nehir tipi hidroelektrik santralların (RRHPP) sayısında ciddi oranda artış olmuş ve RRHPP'ler elektrik üretiminde önemli bir paya sahip sahip olmuşlardır. Bu tezde gerçek bir RRHPP'in otomasyonu çalışma senaryolarına uygun olarak gerçekleştirilmiştir. Otomasyon TIA Portal arayüzünde uygulanmış ve simülasyonu yapılmıştır. SCADA ekranları oluşturularak sistemin kontrolü ve izlenmesi sağlanmıştır. Böylece gerçek sistem üzerinde yapılacak muhtemel değişiklik ve iyileştirme işlemlerinin nasıl sonuç vereceğinin gerçek sistem durdurulmadan ve riske atılmadan öngörülmesi sağlanmıştır. Ayrıca MATLAB ortamında sistemin simülasyonları gerçekleştirilerek sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The importance of renewable energy resources has been increasing at a rapid rate throughout the world and a lot of investments are being made in this field. In the last 20 years in Turkey, there has been a considerable increase in the number of run-of-river type hydropower plants (RRHPP) and RRHPPs have had a significant contribution in electricity production. In this thesis, the automation of a real RRHPP has been performed in accordance with the presented working scenarios. Automation was implemented and simulated using the TIA Portal interface. By creating the SCADA screens, control and monitoring of the system were provided accordingly. In this way, it was ensured that the results of possible changes and improvements to be made on the real system are predicted without stopping the real system and putting it at risk. In addition, the simulations of the system were performed using MATLAB program and the results were evaluated.