Çelik üreten bir endüstri tesisinde enerji maliyetinin düşürülmesi çalışması
Energy cost reduction study at a steel-producing industrial plant
- Tez No: 660905
- Danışmanlar: PROF. DR. KHANGARDASH ASGAROV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmada demir çelik sektöründe yaygın kullanılan üretim yöntemlerinden olan elektrik ark ocaklarında, çelik üretim aşamasında harcanan enerjiden tasarruf etmek ve üretimin yükseltilmesi amacıyla uygulanmaya konulacak yöntemler incelenmiştir. Bu incelemeler bağlamında güç girdisinin yükseltilip, istikrarlı ve kullanışlı halde olması, üretim süresini azaltarak enerji kaybının önlenmesi, kimyasal enerjinin devreye alınıp elektrik enerjisinden tasarruf edilmesi araştırılmıştır. Bu araştırmayı yaparken bazı uygulamalar gerçekleştirilip ve ulaşılan veriler karşılaştırılmıştır. Bahsi geçen tasarruf ve üretim verimliliği yöntemlerinin masraflarının yüksek olması sebebiyle hayata geçirilememiştir. Dünya üzerinde uygulanabilen yöntemlerin verileri toplanarak araştırma gerçekleştirilmiştir. Yapılan araştırmalar neticesinde elde edilen verilere bakıldığında fırınlarda elektrik arkının meydana getirilebilmesi, ark kararlılığının devam ettirilebilmesi ve elektrik enerjisinin olabildiğince en fazla şekilde fırına iletilebilmesi, ocağa iletilebilmesi zorunlu olan maksimum enerjinin bir kısmının kimyasal enerji yolu ile karşılanabilmesi ve bu sistemlerden elde edilen sonuçların yansıtılabilmesi bu çalışmanın amaçlarındandır. Bu yöntemlerden başka elektrik ark fırınlarında bulunan elektrot ve refrakter kullanımında tasarruf sağlandığına da varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the methods to be applied in electric arc furnaces, which are one of the common production methods in the iron and steel industry, in order to save energy consumed in the steel production stage and to increase production were examined. In the context of these investigations, the increase in the power input to make it stable and useful, reduction in the production time to prevent energy loss, and the activation of chemical energy to save electricity have been analysed. While doing this research, some applications were carried out and the data obtained were compared. The aforementioned saving and production efficiency methods could not be implemented due to their high costs. The research was carried out by collecting the data from the worldwide applicable methods. Considering the data obtained, it is among the aims of this study to create an electric arc in furnaces, to maintain arc stability and to transmit electrical energy to the furnace as much as possible, to meet some of the maximum energy required to be transmitted to the furnace by chemical energy and to reflect the results obtained from these systems. Apart from these methods, it was also found that savings were achieved in the use of electrodes and refractories in electric arc furnaces.