Uzun dönem yağlı beslenmenin hipotalamustaki glutamaterjik nöronlar üzerinden davranışsal süreçlere etkisi
The effect of long-term high fat diet on glutamatergic neurons in hypotalamus on behavioral processes
  1. Tez No: 660907
  2. Yazar: HATİCE KÜBRA IŞILDAR ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED İKBAL ALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Nöroloji, Physiology, Neurology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Aşırı yeme ve obezite gün geçtikçe büyüyen bir sağlık problemidir. Beslenmeyi etkileyen nöral mekanizmalar ile ilgili çalışmalar, bu sorunu önlemede kullanılacak tedavi yöntemleri için önemli yer edinmektedir. Hipotalamusun medial bölgesi beslenme davranışını düzenleyen hücre grupları içermektedir ve bu bölgede en yoğun bulunan nörotransmitter glutamattır. Çalışmada, medial hipotalamus bölgesindeki glutamaterjik hücrelerin kemogenetik aktivasyonunun beslenme ve davranışı nasıl etkilediği ile yüksek yağlı beslenmenin bu sürece etkisi araştırılmıştır. Medial hipotalamustaki glutamat hücrelerinin kemogenetik olarak aktive edilmesinin beslenmeyi baskılayıcı bir etkisi olduğu ortaya çıkmıştır. Uzun süreli yüksek yağlı beslenmenin bellekte olumsuz etkilere sebep olduğu, medial hipotalamustaki glutamat hücrelerinin uyarılmasının bu etkiyi tersine çevirmeyi sağladığı bulunmuştur. Açık alan testi bulguları medial hipotalamus glutamaterjik hücrelerinin lokomotor aktivite için önemli olduğunu ve yüksek yağlı beslenmenin bu aktivitede bozulmaya neden olduğunu göstermiştir. Yüksek yağlı beslenen farelerde medial hipotalamus glutamaterjik hücrelerin kemogenetik aktivasyonunun anksiyeteyi baskılayıcı bir etkiye sebep olduğu bulunmuştur. Bu hücrelerin aktivasyonu glukoz tolerans testinde anlamlı bir etkiye neden olmamıştır. Yapılan bu çalışma, medial hipotalamustaki glutamat hücrelerinin beslenme, kognitif fonksiyonlar, lokomotor aktivite ve anksiyete üzerinde etkileri olduğunu gösteren önemli sonuçlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Overeating and obesity is a growing health problem. Studies on neural mechanisms that affect feeding have an important place for treatment methods to be used to prevent this problem. The medial region of the hypothalamus contains groups of cells that regulate feeding behavior and the most concentrated neurotransmitter in this region is glutamate. In this study, how the chemogenetic activation of glutamatergic cells in the medial hypothalamus region affects nutrition and behavior and the effect of high-fat diet on this process were investigated. It has been revealed that chemogenetic activation of glutamate cells in the medial hypothalamus has a suppressive effect on feeding. It has been found that a long-term high-fat diet causes adverse effects on memory, and stimulation of glutamate cells in the medial hypothalamus helps reverse this effect. Open field test findings showed that the glutamatergic cells of the medial hypothalamus are important for locomotor activity and a high-fat diet causes impairment in this activity. Chemogenetic activation of glutamatergic cells in the medial hypothalamus in mice fed high fat has been found to have an anxiety suppressive effect. Activation of these cells did not cause a significant effect on the glucose tolerance test. This study provides important results showing that glutamate cells in the medial hypothalamus have effects on nutrition, cognitive functions, locomotor activity and anxiety.