Yoğun bakım hasta takip ünitelerinin bir merkezden değerlendirilmesi
The Central assesment of intensive care patient monitoring units
  1. Tez No: 66093
  2. Yazar: DİLEK AFYONLUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. SELÇUK GEÇİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tezde, 8 adet yoğun bakım hasta takip ünitesinin bir merkezden izlenmesini ve kayıt edilmesini sağlayan bir yazılım ve donanım gerçekleştirilmiştir. Her Siemens 900C Servo Ventilatöründen alman 8 alarm sinyalim bilgisayara minimum gereç ve donanımla aktaran devreler tasarlanmış ve oluşturulmuştur. Toplam 64 adet olan bu sinyallerin değerlendirilmesini yapan program, MS- Windows95 ortamında Borland Delphi kullanılarak hazırlanmıştır. Hastaya ait bilgiler, oluşan alarmların nitelikleriyle birlikte bir veritabanında arşivlenmektedir. Program yoğun bakım kliniği ve bir hasta için alarm raporları üretmekte ve bunlarla ilgili istatistiksel raporlar hazırlamaktadır. Oluşan alarm, ayrıca bilgisayar tarafından seslenebilmektedir. Gerek servo ventilator paneli görüntüsü üzerinde gerekse değerlendirilen sinyallerin seviyeleri şeklinde veya izlenen hastanın genel durumunu gösteren bir tablo şeklinde de gözlenebilmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Servo Ventilator, Hasta İzleme Ünitesi.
Özet (Çeviri)
Ih this thesis, a software and its related hardware has been realised in order to monitor and record the alarm signals taken from 8 intensive care patient monitoring units from one center. A circuit has been designed and implemented to transfer each of the 8 alarm signals from the Siemens 90QC Servo Ventilators to the personal computer. The software, processing a total of 64 signals, runs on MS-Windows 95 Operating System and has been written in Borland Delphi. The data about the patients along with corresponding alarm signals are stored in a database. The software produces reports about intensive care units and the alarm signals of patients and also prepares statistical reports about them. Furthermore, the computer produces speech outputs for the corresponding alarm signals, m addition, the alarm signals may be observed on the servo ventilator panel window or on a table window showing the general condition of the monitored patients. KEYWORDS: Patient Servo Ventilator, Patient Monitoring Unit.