Pediatri ünitelerinde çalışan hemşirelerin yaşam kalitesi ile bakım verici rolleri arasındaki ilişki
The relationship between the life quality and the care giver roles in nurses working in pediatric units
- Tez No: 660949
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSEL KÖKCÜ DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Araştırma pediatri ünitelerinde çalışan hemşirelerin yaşam kalitesi ile bakım verici rolleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak gerçekleştirildi. Araştırma İstanbul ili Anadolu Yakasında bulunan iki Devlet hastanesi ve Avrupa yakasında bulunan özel bir vakıf üniversitesine ait altı hastanenin pediatri ünitelerinde çalışan ve araştırmaya katılmaya gönüllü 278 hemşire ile gerçekleştirildi. Veriler“Tanıtıcı Bilgiler Formu”,“Hemşirelerin Bakım Verici Rollerine İlişkin Tutum Ölçeği”ve“Çalışanlar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği”kullanılarak toplandı. Araştırmada elde edilen veriler SPSS (Statistical PackageforSocialSciences) for Windows 25.0 programı kullanılarak analiz edildi. Araştırma grubunda yer alan pediatri hemşirelerinin %93,9'unun kadın, %60,'inin 18-25 yaş aralığında, %66,9'unun lisans mezunu olduğu, %59,4'ünün özel hastanede çalıştığı, %63,3'ünün 1-3 yıl arasında çalıştığı, %44,6'sının yoğun bakımda çalıştığı, %78,8'inin bekar ve %83,8'inin ise çocuk sahibi olmadığı tespit edildi. Yaşam Kalitesi toplam puan ortalaması 66,93±13,03, HBRTO toplam puan ortalaması ise 67,79 ±10,76 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
The research was contucted to determine the relationship between the life quality and caregiver roles in nurses who work at pediatric units, descriptively. The research was applied to 278 nurses working in the pediatric units of 2 (two) state hospitals located on the Anatolian side, and 6 (six) private university hospitals located on the European side of Istanbul and want to be volunteers for this study. The data were collected by using the“Introductory Information Form”,“Nurses' Attitude Scale Regarding Caregiver Roles”and“Quality of Life Scale for Employees”. The data were analyzed by using the SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 program. It was determined that of the pediatric nurses; 93,9% were women, 60% were between the ages of 18-25, 66,9% were undergraduated. 59,4% worked in private hospitals, 63,3% worked for 1-3 years. Also, 44,6% of them worked on intensive care units, 78,8% were single and 83,8% did not have children. The average score was 66,93 ± 13,03 for Quality of Life, and 67,79 ± 10,76 for NASRCR.