Müzisyenlerde işitsel uyarılmış işleyen bellek değerlendirmesi
Auditory working memory evaluation in musicians
- Tez No: 660948
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BÜLENT ŞERBETÇİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Dinleme eforu, dinleyicinin işitsel sinyali anlamak için bilişsel çaba göstermesi anlamına gelir. İşitsel-bilişsel etkileşimler için işitsel işleyen bellek potansiyel bir bağlantı noktasıdır. Uzun süreli bellek ve işleyen bellek için müzisyen olmanın daha avantajlı olduğu görülen çalışmalar mevcuttur. Bu çalışmanın amacı, müzisyenler ve müzisyen olmayanlar arasında dinleme eforu ve işleyen bellek performansını karşılaştırmaktır. Katılımcıların gösterdikleri efor pupillometri ile, performans ise SBST'nin (Sözel Bellek Süreçleri Testi) 15'er kelimelik listeleri dinletilerek Kısa Süreli Bellek Puanları (KSBP) ile ölçüldü. Gürültüsüz, +15 Sinyal Gürültü Oranı (SGO) ve +5 SGO olmak üzere üç durumda testler yapıldı. Çalışmaya 20 müzisyen olmayan birey ve 22 müzisyen katıldı. Verilerin tanımlayıcı ve nicel istatistiksel analizleri için,“SPSS version 24.0”kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Auditory working memory is a potential connection point for auditory-cognitive interactions. Researches show that being a musician is more advantageous for long-term memory and working memory. This study aims to compare the listening effort and working memory performance between musicians and non-musicians. We measured participants' effort analysis with pupillometry; performance analysis with Short-Term Memory Scores (STMS) by listening to the 15-word lists of Öktem Verbal Memory Processes Test. We tested participants under three conditions: quiet, +15 Signal-to-Noise Ratio (SNR), and +5 SNR. Twenty non-musicians and twenty-two musicians participated in the study. Descriptive and quantitative analysis of differences associated with independent variables were performed by SPSS version 24.0.