Türkiye'nin e-devlet politikasının kamu politikası açısından analizi
Turkey's e-government policy analysis in terms of public policy
- Tez No: 660959
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİKE ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
İkinci Dünya Savaşı sonrası ABD'de ortaya çıkan kamu politikası kavramı asıl olarak devletin faaliyetlerini inceleme konusu yapmaktadır. Kamu politikaları genel olarak hükümetlerin verdiği kararlar ya da almadığı kararlardan doğmaktadır. Bu kararların alınmasında çeşitli aktörler rol almaktadır. Bilgi ve iletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmeyle birlikte internete erişim ve internet kullanım oranları artmıştır. Bu durum kamu yönetimini de dönüşüme ve değişime uğratmıştır. Bu dönüşümün en önemli çıktısı e-Devlet kavramı olmuştur. E-Devlet, kamusal hizmetlerin sunumunda bilgi ve iletişim teknolojilerinin kullanılması olarak açıklanmaktadır. Çalışmanın temel amacı; Türkiye'nin e-Devlet politikasını kamu politikası açısından değerlendirmektir. Çalışma nitel araştırma yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, 2003-2019 tarihleri arasındaki kalkınma planları ve strateji belgeleri içerik analizi tekniği ile MAXQDA nitel veri analiz programı ile analiz edilmiştir. Çalışmada Türkiye'nin e-Devlet politikasının etkinliğini belirleyen faktörler ve bu politikanın karşılaştığı en önemli sorunlar başlıkları çerçevesinde bulgular elde edilmiştir. Türkiye'nin e-Devlet politikasında 2015 yılından itibaren etkinliğe ve karşılaşılan sorunlara yönelik çalışmalarda önemli bir artış yaşanmıştır.
Özet (Çeviri)
Public policy concept which appeared in the United States of America after the World War II mainly examines state's activites. Public policies generally consist of the decisions which governments prefer to take or not to take. Various agencies take part in taking decisions. These agencies are categorized as official and unofficial. Accession to inthernet and usage of internet has been increased with the development of information and communication technologies. This situation has changed and transformed the public administration discipline. e-Government concept has become the most important outcome of this transformation. e-Government has been explained as the use of information and communication technologies in the provision of public services. The main purpose of this study is to evaluate Turkey's e-Government policy in terms of public policy. The study was carried out with qualitative research method. In the study, development plans and strategy documents between 2003-2019 were analyzed with content analysis and MAXQDA qualitative data analysis program. In the study, findings were obtained in the topics of factors determine effectiveness of Turkey's e-Government policy and the most important problems faced. As of 2015, studies for effectiveness and problems has been increased significantly in Turkey's e-Government policy.