Elektif sezaryen ameliyatlarında halotan ve enfluran'ın anne ve yenidoğana etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of halotan and enfluran on the mother and the newborn in elective caesarian operations
- Tez No: 660958
- Danışmanlar: DR. BÜLENT BALTACI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Genel anestezi ile elektif sezaryen ameliyatı olan 36 sağlıklı miadında gebede; Kontrolgurubunda %50-66 O2 +%35-50 N2O oranında gaz karışımı, Halotan grubunda %50-66O2+%34-50N2O+%0,5 Halotan ve Enfluran grubunda da 50-66O2+%34-50N2O+%0,75Enfluran'ın anne ve yeni doğandaki etkileri karşılaştırıldı. Annede uyanıklık hali ve kanama miktarı, yeni doğanda da Apgar skoru ve kan gazları değerlendirildi. Her üç grupta da indüksiyon tiopental (4mg/kg) ile entübasyon da süksilinkolin (1,5 mg/kg) ile yapıldı. Gruplar arasında indüksiyon-entübasyon ve ebtübasyon-doğum arası sürelerde belirgin fark yoktu.Kontrol ve Enfluran gruplarında Apgar skorları Halotan grubundan daha iyi idi. Sadece Halotan grubundaki 1 yenidoğanın 1. Dakika Apgar skoru 7'nin altında idi. Kontrol ve Enfluran grupları arasında asit-baz değerleri açısından belirgin fark yok iken, Enfluran grubu Halotan grubundan daha iyi idi. Kontrol grubundaki 12 hastadan birisinde annenin olayların'farkında olması' gözlenirken bu olay Halotan ve Enfluran grubundaki hastaların hiçbirinde görülmedi. Kan kaybı her üç grupta da birbirine yakındı. Çalışmamızın sonuçları literatürdekilerle uyumlu idi. Sonuç olarak annenin olayların farkında olması komplikasyonunu önlemek için analjezik konsantrasyonlarda Halotan ve özellikle Enfluran'ın genel anestezi ile sezaryen ameliyatlarında %50-66 O2+%34-50N2O 'e eklenebileceği kanısına varıldı
Özet (Çeviri)
The maternal and neonatal effects of %50-66 O2 +%35-50 N2O (control group), %50-66O2+%34-50N2O+%0,5 Halothane (Halothane group), and 50-66O2+%34-50N2O+%0,75 Enflurane (Enflurane group) were compared in 36 healty parturients at term undergoing general anesthseia for elective cesarean section. Maternal awareness and blood lose, neonatal Apgar scores and blood gases werw evaluated. All the groups of patients received the thiopenthal(4mg/kg) for induction and were intubated with succinylcholine (1,5 mg/kg).There were no significant differences between the groups in induction-incubation and intubation-delivery intervals. Apgar scores of Control and Enflurane groups were beter thanthe Halothane group. Only one neonate who was in the Halothane group had an Apgar score less than 7 (6) at 1. Minute. There were no significant differences between the Control and Halotane groups in acid-base status, where the Enflurane group was bette than the Halotane group. One of 12 patients in the Control group had awareness; none of the patients whoreceived a potent inhalation agent had any awareness. Blood lose was similar in all threegroups. The results of our study complied with those in the literature. It is conculuded that analgesic concentration of Halotane particularly Enflurane can be safely added to %50-66 O2+%34-50N2O to prevent maternal awareness during general anesthesia cesarean delivery.