Meşrutiyetten Cumhuriyete spor müsabakaları
- Tez No: 660968
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY ALİM BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 290
Özet
Tüm Dünya'da spor, özellikle erkekler tarafından ilgi görmüş, sevilmiş ve bir çok branş gençler arasında hızlıca yayılabilmiştir. Devletler de sporu askerliğe hazırlık olarak görmüş ve desteklemiştir. Ancak Osmanlı Devleti için aynısını söylemek mümkün değildir. Çünkü istibdat yaşanan ülkede iki üç gencin dahi yanyana yürümesi, sohbet için toplanması dahi yasaklanmıştır. Üstelik futbol oynayan gençler tutuklanmıştır. İlk spor müsabakaları genelde gizli ve kuralsız yapılmıştır. Meşrutiyet'in ilanı ile siyasi refah, sosyal yaşama da sirayet etmiş, spor müsabakaları serbest olmaktan öteye gidip, spor külüpleri dahi kurulmuştur. Ancak Trablusgarp ve Balkan Savaşlarına direnen spor, Cihan Harbi'ne direnemeyerek sekteye uğramıştır. Futbol dışında diğer branşlar genel olarak gençlerin askere alınması sebebiyle 1914 itibari ile azalmaya hatta iptal edilmeye kadar varmıştır. Bunlardan farklı olarak güreş, 1912 yani Balkan Harbi ile hitama ermiştir. Bunda pehlivanların Balkan kökenli olması önemlidir. Ancak futbol, İstanbul Ligi olarak etkilense de işgal kuvvetleriyle yapılan maçlar sayesinde savaş dönemlerinde daha çok oynanmıştır. 1920'den sonra spor yaşamı eski havasını yakalamaya başlamış ve 1922'de doruğa ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
All around the World, especially men are interested in sport. A lot of branches have spreaded rapidly among the youngs. States have accepted and supported sport as a preparation for military service. But we can't say the same thing for Ottoman Empire. Because it was forbidden for youngs walking together and chatting due to despotabsulute rule. Moreover, Young people playing football were arrested. First sport competition was accured secretly and irregularly. With the Constitutionalism, political welfare affected the social life, sport competitions became independet moreover sport clubs were founded. However sported started out against the Trablusgarp and Balkan War, it didn't resist the World War and unfortunately it was interrupted by the World War. Except of the football, the other branches wewrw cancelled because of the youngs military service by the year of 1914. But unlike these wrestling ended due to Balkan War in 1912. At this paint, it was important that wrestlers were from Balkan Origin. But football as Istanbul league was spreaded by the matches played among the occupier states. Of course it was affected in a bad way but it was common among the Young players. After 1920s sport life started to reach its old popularites and reached the climax in 1922.