Antik Roma'da reform hareketleri (Cumhuriyet Dönemi)
Reform movements in ancient Rome (Republic Period)
  1. Tez No: 660975
  2. Yazar: UFUK ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMRAN OZAN KARAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Kelime anlamı olarak Reform; yeniden şekillendirme, düzeltme, düzenleme ve ıslahat anlamına gelmektedir.“Antik Roma'da Reform Hareketleri (Cumhuriyet Dönemi)”adını taşıyan ve yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışmada da Roma Cumhuriyet Dönemi'nde gerçekleştirilen reformların neden ve sonuçları üzerine bir değerlendirme yapılmıştır. Antik ve modern kaynaklar incelenmiş ve elde edilen bulgular yorumlanmıştır. Çalışmanın sonucu göstermektedir ki; Roma Cumhuriyet Dönemi'nde gerekli reformların zamanında yapılamaması ve yapılan reformların yeterli kapsamda olmaması, Roma Cumhuriyeti'nin ortadan kalkmasıyla sonuçlanmıştır. Roma Cumhuriyet Dönemi'nde gerçekleştirilen reformları; siyasi, sosyal, ekonomik ve askeri alanlarda yapılan reformlar olarak dört ana başlık altında toplamak mümkündür. Adı geçen alanlarda yapılan ve yapılmak istenen reformlar, Cumhuriyet rejimine sadık kalınmaması sonucu meydana gelen sınıf çatışmalarına paralel olarak gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
As a word reform means restatement, correction, regulation and reclamation. In this study, titled“Reform Movements in Ancient Rome (Republican Period)”and prepared as a master's thesis, causes and consequences of the reforms carried out in the Roman Republican Period were analysed. Ancient and modern sources were examined and the findings were interpreted. The result of the study shows the fact that the necessary reforms in the Roman Republican Period could not be carried out in time and the reforms were not in sufficient scope resulted with the disappearance of the Roman Republic. It is possible to classify the reforms carried out in the Roman Republican period under four main headings: political, social, economic and military. The reforms made and desired to be carried out in these areas occurred in parallel with the class conflicts that emerged as a result of not being loyal to the Republican regime.