Uluslararası öğrencilerin sosyal dışlanması: İstanbul örneği
Social exclusion of international students: The case of Istanbul
- Tez No: 660976
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK TAŞCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyal Hizmetler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Education and Training, Social Services, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 275
Özet
Uluslararası eğitim, etkileri ve beklentileri ile ülkelerin geleceklerine ekonomik, sosyo-kültürel ve siyasi açıdan nüfuz etmektedir. Öyle ki, uluslararası eğitimin demografik dönüşümle bağlantılı şekilde dinamik bir alan olduğu görülmektedir. Birçok ülkenin sürdürülebilir ekonomi anlayışını, kendi nüfus dinamikleri ile sürdürmesinin giderek zorlaştığı bu dönemde daha çok beceriye sahip, en yetenekli kişileri cezbetmeye odaklı politikalar görülmektedir. Bu çerçevede ülkeler arasında giderek artan küresel uluslararası öğrenci hareketliliğinin, öğrenciler açısından oluşturduğu sosyal dışlanma durumunu ele almak oldukça önemli hale gelmektedir. Çalışmanın amacı, uluslararası eğitim amacıyla bir başka ülkede eğitim alan uluslararası öğrencilerin sosyal dışlanma durumlarını, İstanbul kapsamında ele almak, durum tespiti yapmak ve Türkiye'nin uluslararası öğrenci politikalarına katkı sağlamaktır. Çalışma kapsamında, İstanbul'da 22 adet üniversitede öğrenim gören 382 uluslararası öğrenciden anket yoluyla veri elde edilmiştir. Bu verilerin yapı geçerliliği için faktör analizi yapılarak açımlayıcı faktör analizi üzerinden model test edilmiştir. Buna göre, uluslararası öğrenciler içerisinde cinsiyet açısından anlamlı bir fark bulunmamaktadır. Devlet üniversitelerinde eğitim alanların ise ekonomik dışlanma algıları daha yüksektir. Eğitim düzeyleri açısından sosyal dışlanmanın boyutları bakımından fark bulunmamaktadır. Gelinen bölgeler açısından ise, ekonomik dışlanma algıları arasında anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
International education, with its effects and expectations, has an economic, socio-cultural and political influence on the future of countries. So much so that international education seems to be a dynamic field in connection with demographic transformation. In this period, where it is becoming increasingly difficult for many countries to maintain their sustainable economy understanding with their own population dynamics, policies focused on attracting the most talented people with more skills are observed. In this context, it becomes very important to address the social exclusion situation created by the increasing global international student mobility between countries. The aim of this study, education, social exclusion status of international students' in another country for the purpose of International education, in scope of Istanbul to do due diligence and is contributing to Turkey's international student policy. Within the scope of the study, data were obtained from 382 international students studying at 22 universities in Istanbul through a questionnaire. For the construct validity of these data, factor analysis was performed and the model was tested through exploratory factor analysis. Accordingly, there is no significant difference among international students in terms of gender. On the other hand, those who study at state universities have higher perception of economic exclusion. There is no difference in terms of the dimensions of social exclusion in terms of educational levels. Significant differences were found between perceptions of economic exclusion in terms of the regions origin.