Elektif sezaryen operasyonlarında epidural %0.5 bupivakain ve %0.5 ropivakain kullanımlarının karşılaştırılması
Comparison of epidural 0.5% bupivacaine and 0.5% ropivacaine uses in elective cesarean section operations
  1. Tez No: 661011
  2. Yazar: HÜSNÜ SÜSLÜ
  3. Danışmanlar: UZMAN GÜLTEN ARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon kliniğinde elektif sezaryen operasyonu geçirecek olgularda, epidural yoldan tek doz olarak bir gruba bupivakain, diğer gruba ropivakain uygulayarak analjezi kalitesi ve yan etkiler açısından iki grubu karşılaştırmayı amaçladık. Çalışmamız, ASA I-II grubuna giren, yaşları 20-40, ağırlıkları 57-98 kg, boyları 155 cm'den fazla olan, epidural girişimin başarılı olduğu 40 olgu üzerinde gerçekleştirildi. 40 olgu, kullanılan solüsyon karışımına göre, her grupta 20 olgu bulunacak şekilde rastgele iki gruba ayrıldı. Operasyon öncesi ziyaret edilen olgulara, epidural anestezi hakkında bilgi verildi ve onayları alındı. Cerrahi girişim günü hazırlık odasına alınarak hiçbir premedikasyon ajanı uygulanmayan olguların SAB, DAB, OAB, KAH, SpO2 ölçümleri yapıldı. Tüm olgulara antekübital bölgeden intravenözkanül takılarak 8 mg/kg gidecek şekilde %0.9NaClinfüzyonuna başlandı. Daha sonra ameliyat masasına alınarak hastalara PETAŞ KMA 365 B monitör yardımıyla noninvazivmonitorizasyon uygulandı. Sol lateraldekübitis pozisyona getirilen olguların, yıkanma ve steril eldiven giyme işlemlerinden sonra, lumbal bölgeleri iyod-alkol ile temizlenip steril delikli dompresle örtüldü. Enjeksiyon yeri palpasyonla saptanıp L4-5 intervertebral aralıktan girilerek cilt altı ve interspinözligament 2-3 ml %2 lidokain ile infiltre edildi. Daha sonra 18 no'luTouhy iğnesi kullanılarak direnç kaybı yöntemiyle epidural alana girildiğinde aspire edilip kan veya beyin omurilik sıvısı gelmediğinden emin olundu. 18 no'luepiduralkateter 3 cm sefalik yönde ilerletilerek cilde tespit edildi. I. gruba (n=20) %0.5'lik ropivakainle hazırlanmış 20 ml'lik solüsyondan önce 3-4 ml test dozu verilip 2-3 dk beklendikten sonra, total dozdan geri kalan kısım 3 dk içinde enjekte edildi. Enjeksiyon yeri steril tampon ile kapatıldı ve tüm olgular, supinhipotansif sendroma neden olunmaması amacıyla operasyon başlayana kadar 20 derece sol lateraldekübitis pozisyonunda bekletildi. Sensoryal analjezi bilateral olarak T6 seviyesine ulaştığında cerrahi girşim başlatıldı. I. ve II. grupta; çeşitli dermatomlardasensoryal analjezinin başlama zamanı, sensoryal analjezinin maksimal üst seviyesi, sensoryal analjezinin maksimal üst seviyeye ulaşma zamanı, sensoryal analjezinin iki segment gerileme zamanı, motor bloğun başlama zamanı, motor blok derecesi, motor blok geri dönüş süreleri (Bromage skalasında 1 puan azalma), hemodinamik parametreler üzerine etkisi, bebeklerin 1. ve 5. Dakikalardaki Apgar skorları, toplam analjezi süresi, lokal ve sistemik yan etkileri kaydedilip, istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Elde ettiğimiz bulgulara göre; çeşitli dermatomlardasensoryal analjezinin başlama zamanı, sensoryal analjezinin maksimal üst seviyeye ulaşma zamanı ve motor blok geri dönüş süreleri II. grupta daha kısa, toplam analjezi süresi II. grupta daha uzun, motor blok derecesi II. grupta daha düşük olmak üzere istatistiksel ileri derecede anlamlı bulunmuştur (p0.05). Gruplar arası SAB değerlerinin karşılaştırılmasında; blok öncesi, blok sonrası 5. dk ve 15. dk, operasyon öncesi, perop 25. dk, 30. dk, postop 15. dk, 30. dk., 45. dk ve 60. dk'larda istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (p>0.05). Perop 5. dk, 15. dk, 20. dk ve 45. Dk'larda SAB ortalama değerlerinde I.
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to compare the two groups in terms of analgesia quality and side effects by administering bupivacaine to one group and ropivacaine to the other group as a single epidural dose in cases undergoing elective cesarean section in the Anesthesiology and Reanimation Clinic of Dr Lütfi Kırdar Kartal Training and Research Hospital. Our study was carried out on 40 patients in the ASA I-II group, ages 20-40, weight 57-98 kg, height more than 155 cm, and epidural intervention was successful. 40 cases were randomly divided into two groups, with 20 cases in each group, according to the solution mixture used. The patients visited before the operation were informed about epidural anesthesia and their consents were obtained. On the day of surgery, the patients were taken to the preparation room and were not administered any premedication agents. SAP, DAP, MAP, HR, SpO2 measurements were made. In all cases, an intravenous cannula was inserted from the antecubital area and 0.9% NaCl infusion was started at a rate of 8 mg / kg. Later, they were taken to the operating table and noninvasive monitoring was applied to the patients with the help of the PETAŞ KMA 365 B monitor. After washing and wearing sterile gloves, the lumbar regions of the patients who were placed in the left lateral decubitus position were cleaned with iodine-alcohol and covered with sterile perforated dompress. The injection site was detected by palpation, and the subcutaneous and interspinous ligament was infiltrated with 2-3 ml of 2% lidocaine by entering through the L4-5 intervertebral space. Then, when the epidural area was entered with the loss of resistance method using the No. 18 Touhy needle, it was aspirated and it was ensured that no blood or cerebrospinal fluid came out. The 18 numbered epidural catheter was advanced 3 cm in the cephalic direction and fixed to the skin. In the first group (n = 20), 3-4 ml of test dose was given before a 20 ml solution prepared with 0.5% ropivacaine and after waiting for 2-3 minutes, the remainder of the total dose was injected within 3 minutes. The injection site was covered with a sterile tampon, and all cases were kept in the left lateral decubitus position at 20 degrees until the operation started in order not to cause supine hypotensive syndrome. Surgery was initiated when the sensorial analgesia reached the T6 level bilaterally. I. and II. in the group; time of onset of sensory analgesia in various dermatomes, maximal upper level of sensory analgesia, time to reach maximal upper level of sensory analgesia, two-segment regression time of sensory analgesia, onset time of motor block, degree of motor block, motor block recovery times (1 point decrease in Bromage scale), Its effect on hemodynamic parameters, Apgar scores of the babies at the 1st and 5th minutes, total analgesia time, local and systemic side effects were recorded and compared statistically. According to the findings we have obtained; start time of sensory analgesia in various dermatomes, time to reach the maximal upper level of sensory analgesia and return times of motor block II. shorter total analgesia time in the group II. longer in the group, motor block degree II. It was found statistically highly significant (p 0.05). In comparison of SAB values between groups; There was no statistically significant difference in pre-block, post-block 5th and 15th minutes, pre-operation, perop 25th, 30th minute, postop 15th minute, 30th minute, 45th minute and 60th minute. (p> 0.05).