Ortopedik cerrahi sonrası yoğun bakımda yatan hastaların retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of patients in intensive care after orthopedic surgery
  1. Tez No: 661010
  2. Yazar: GÜLESER ALAŞALVAR
  3. Danışmanlar: UZMAN GÜLTEN ARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmanın amacı ortopedik cerrahi geçirerek YBÜ'ne kabul edilen hastaların YBÜ'ne kabul sıklığı, nedenleri, ölüm oranları ve klinik sonuçları retrospektif olarak değerlendirilerek yoğun bakım izleminin pre ve postoperatif sürece katkısının ortaya konulması hedeflenmiştir. Çalışmamızda ortopedik cerrahi geçirerek hastanemizin 25 yataklı acil ve merkez yoğun bakım ünitelerinde 38 ay süre içinde takip ve tedavi edilen 69 hastanın dosya kayıtları retrospektif olarak incelenmiştir. Hastaların yaşı, cinsi, ASA skoru, anestezi türü, yatış süresi, girişte entübe olup olmadıkları, trakeostomi açılması, (+) inotrop desteği, hemofiltrasyon gereksinimi olup olmadığı, mekanik ventilasyon süresi, ek hastalıkları, yoğun bakıma alınış nedenleri, APACHE II, SOFA skorları, GKS, PMR, DPMR, kan transfüzyonları, klinik sonuçlar ve laboratuar değerleri (operasyon öncesi ve sonrası ilk gün) ayrıntılı olarak incelenmiştir. Çalışmamızda hastalarımızın YBÜ'ne yatış süreleri 1-48 gün arasında değişmiş olup ortalama yatış süresi 4,4 gün olarak tespit edilmiştir. YBÜ ihtiyacı genellikle 65 yaş ve üstü hastalarda görülmüştür. Olgularımızın %58'ine genel anestezi uygulanırken %42'sine ise rejyonel anestezi uygulanmıştır. İleri yaş hastalarda rejyonel anestezinin daha çok tercih edildiği gözlemlenmiştir. ASA sınıflamasında 3 ve üzeri değerlerde YBÜ ihtiyacı daha fazla olmakta, bu yüzden de preoperatif değerlendirilen vakanın postoperatif YBÜ ihtiyacının önceden tahmin edilmesi mümkün olmaktadır. Çalışmaya dahil edilen vakaların hiç birinde ASA değeri 1 olarak değerlendirilmemiştir. ASA değeri arttıkça, mortalite oranı artış göstermiştir. Kronik hastalık öyküsü olan hastalarda PMR, DPMR, APACHE II ve SOFA değerleri daha yüksek bulunmuştur. Ayrıca, (+) inotropik destek gereken hastaların prognostik göstergeleri kötüleşmiştir. Çalışmamızda PMR, DPMR, APACHE II ve SOFA değerleri inotrop desteği olan hastalarda daha yüksek olarak gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, YBÜ tedavi süreci hem maliyetli hem de sınırlıdır. Ülkemizde nüfus yaşlandıkça YBÜ ihtiyacı da buna parelel olarak artış göstermektedir. Bu nedenle, hastaların YBÜ'ne kabulü ve tedavi sürecinde kaynaklarımızın verimli kullanımı esastır. Bunu sağlamanın temel yolu; bilimsel güncel veriler ışığında tıbbi uygulamaların yapılmasıdır. Bu sayede hastaların olası komplikasyonları ve risklerinin önceden tahmin edilip önlemlerin alınması gerekmektedir. Kaynakların optimum düzeyde verimli kullanımı sağlanırken maliyetler de düşürülmüş olabilir. Bu çalışma sonuçları bu bağlamda yol gösterici olmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the contribution of intensive care follow-up to the pre and postoperative process by retrospectively evaluating the admission frequency, causes, death rates and clinical results of patients admitted to the ICU after orthopedic surgery. It is aimed to be placed. In our study, records of 69 patients who had orthopedic surgery and were followed up and treated in the 25-bed emergency and central intensive care units of our hospital for 38 months were retrospectively analyzed. Patients' age, gender, ASA score, type of anesthesia, length of stay, whether they were intubated at admission, opening tracheostomy, (+) inotrope support, need for hemofiltration, mechanical ventilation duration, additional diseases, reasons for intensive care, APACHE II, SOFA scores , GCS, PMR, DPMR, blood transfusions, clinical results and laboratory values (the first day before and after the operation) were studied in detail. In our study, the duration of hospitalization of our patients in the ICU varied between 1-48 days, and the average length of stay was determined as 4.4 days. ICU needs are generally seen in patients 65 years of age and older. While general anesthesia was applied to 58% of our cases, 42% regional anesthesia was applied. It has been observed that regional anesthesia is preferred more in elderly patients. In the ASA classification, the need for ICUs with a value of 3 and above is higher, so it is possible to predict the postoperative ICU need of the case evaluated preoperatively. The ASA value was not evaluated as 1 in any of the cases included in the study. As the ASA value increased, the mortality rate increased. PMR, DPMR, APACHE II and SOFA in patients with a history of chronic disease values were higher. In addition, patients who required (+) inotropic support worsened in prognostic indicators. In our study, PMR, DPMR, APACHE II and SOFA values were observed to be higher in patients with inotropic support. As a result, the ICU treatment process is both costly and limited. As the population ages in our country, the need for ICUs increases parallel to this. Therefore, efficient use of our resources is essential in the admission of patients to the ICU and in the treatment process. The main way to achieve this is; Medical applications are carried out in the light of current scientific data. In this way, possible complications and risks of patients should be predicted and precautions should be taken. Costs may also be reduced while ensuring the optimum efficient use of resources. The results of this study have been instructive in this context.