Bilgisayar destekli faaliyet çizelgelemesi ve Açıköğretim Fakültesinde bir uygulama
  1. Tez No: 96167
  2. Yazar: ÖZNUR ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM ÖZKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
T- 96/ *? YÜKSEK LİSANS TEZ OZU BİLGİSAYAR DESTEKLİ FAALİYET ÇİZELGELEMESl VE AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ'NDE BİR UYGULAMA Öznur ÖZTÜRK işletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ağustos 2000 Danışman: Prof. Dr. Ali Ekrem ÖZKUL Günümüzde rekabetin artması sonucunda işletme kaynaklarından biri olan bilginin giderek ön plana çıktığı görülmektedir. İşletme yöneticilerinin doğru ve etkin kararlar alabilmesi, iç ve dış kaynaklardan çeşitli bilgilerin zamanında alınmasına ve değerlendirilmesine bağlı olmaktadır. Bir işletmede yönetimin bilgi ihtiyacının etkin bir şekilde karşılanması ise, bilgi sisteminin kurulması ile sağlanabilmektedir. Proje yönetimi; belirli bir amacı tanımlanan zaman periyodu içerisinde, verilen kaynakları kullanarak takip etmek olarak tanımlanabilmektedir. Proje yönetimi, çalışan bir sistem kurmayı ve planlamayı, kaynakları elde etmeyi, faaliyetleri çizelgelemeyi ve tamamlanan faaliyetleri değerlendirmeyi gerektirmektedir. Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi, ülkemizin en geniş öğrenci kapasitesine sahip üniversitesidir. Öğrencilere verilen hizmetlerin zamanında ve istenen kalitede olabilmesi için tüm sistemin kontrol altında tutulması gerekmektedir. Açıköğretim Fakültesi'nde gerçekleştirilen faaliyetlerin bilgisayar destekli çizelgelenmesi yoluyla, üst yönetime bilgi sağlamada ve karar vermede yardımcı olacak bir bilgi sistemine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu bilgi sistemi sayesinde, sistem kontrol altında tutulabilecektir. Bu amaç doğrultusunda proje yönetimi tekniklerinden Kritik Yol Yöntemi kullanılarak faaliyetlerin bilgisayar destekli çizelgelemesi yapılmaya ve yönetime destek olacak bir yönetim bilgi sistemi oluşturulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT At present as a result of increasing competition, information that is one of the sources towards organizations is gradually seen to go out to prior status. Correct and effective decisions of organization managers depends on taking and evaluating the information on time from the inside and outside sources. Meeting the need of information of managers in organization direct us to a established information system. Project management is defined as to follow a certain objective by using the given sources in a certain time period. Project management requires establishing and planning a working system, obtaining sources, scheduling activities and evaluating completed activities. Anadolu University, Open Education Faculty is the university which has the most wide student capacity in our country. For obtaining high standards of quality towards the services which are given to students and making them on time, it is necessary to take control of whole system. With the computer aided scheduling of activities which are held on Open Education Faculty, it will be needed an information system that will give support the top management in obtaining information and giving the correct decisions. In achieving these purposes, it is tried to use Critical Path Method, one of the techniques in project management, in computer aided scheduling of activities and in the end these efforts are directed to establish a management information system that will give support to the top management.