Madde bağımlılarının maddeyi bırakma sürecinde dinî tutum ve davranışları üzerine sosyolojik bir araştırma Bursa GADEM örneği
A sociological research on the religious attitudes and behaviour of drug addicts during the period of drug withdrawal: The case of Bursa GADEM
- Tez No: 661017
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
Dünyamız, modern dönemle birlikte ulaşım, iletişim, kimya alanında yaşanan hızlı teknolojik gelişmelerle toplumsal değerler sistemi ve yaşam tarzlarında yaşanan köklü değişimlerin kesiştiği noktada gençler arasında giderek artan madde bağımlılığı olgusuyla karşı karşıya kalmıştır. Ülkemiz coğrafi konumu itibariyle Asya-Avrupa arası çift yönlü madde trafiğinin geçiş noktasında riskli bir bölgede yer almaktadır. Madde bağımlılığı bireyi, ailesini ve yaşadığı toplumu fizyolojik, psikolojik ve ekonomik açıdan yıpratan toplumsal bir problemdir. Ülkemizde madde bağımlılığıyla adli, tıbbi, klinik yaklaşımlarla çok yönlü mücadele verilmekte fakat maddeyle mücadelede istenilen sonuç elde edilememektedir. Son zamanlarda mevcut yaklaşımlara ek olarak denenen inanç odaklı yaklaşımlar dikkat çekmektedir. Bu çalışma, maddeyle mücadele zemininde kişilerin dinî tutumlarının maddeyi bırakma motivasyonlarına etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Araştırma, Bursa Büyükşehir Belediyesinin şehirdeki madde bağımlısı gençler ve aileleri için ücretsiz danışmanlık hizmeti sunduğu Gençlik ve Aile Destek Merkezinden maddeyi bırakmak için yardım ve destek alan 150 madde bağımlısı bireyle yapılan yüz yüze anket görüşmesi ve maddesiz yaşama adaptasyonda kritik nokta olan bir yılı aşmış bireylerle yapılan odak grup görüşmesinden elde edilen nicel ve nitel verilerin analizinden oluşmaktadır. Araştırmada genel olarak maddeyi bırakma ve temiz kalma motivasyonuyla dinî inanç ve duygu boyutu arasında pozitif bir ilişki olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The world has been come across the event that increasing drug addiction among young people at the junction of radical alterations of social values system and lifestyles because of the improvements in transportation, communication, chemistry and the rapid technological developments thanks to modern age. Considered its geographical location, our country is located in which the region has the high-risk for the two-way drug traffic between Asia and Europe. Drug addiction is a social problem that makes it to become wear in terms of physiological, psychological and economic for the individual, family and society they live in. In our country, by forensic, medical and clinical approaches it is dealt with drug addiction within all-round, yet the desired output couldn't be achieved in the action. Lately, faithful oriented approaches tried in addition to existing ones draw attention. This study aims to investigate the effect of religious attitudes of people on their motivation to quit from drug abuse on the basis of fighting. The study comprises a face-to-face questionnaire with 150 drug addicts who received help and support from The Center of Youth and Family Support, where Bursa Metropolitan Municipality provides free counseling service for drug abused young people and their families in the city, and consists of the analysis of quantitative and qualitative data obtained from focus-group conversations with individuals who are over a year, which is a critical point in adapting to life without any drug. In this study, it was found that there is a positive relationship between the motivation to quit from drug abuse besides stay with no drug and religious belief and emotion.