Obezite merkezinde izlenen ve aile hekimliği polikliniğine başvuran obezitesi olan hastaların kanser tarama programlarına katılım durumunun karşılaştırılması
Comparison of the participation status of patients with obesity to cancer screening programs followed in the obesity center and admitted to family medicine polyclinic
  1. Tez No: 661066
  2. Yazar: SEZGİN TÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Giriş: Günümüz toplumunda sağlık sorunları arasında kronik hastalıklar çok önemli bir yere sahiptir. Dünyada ve bizim toplumumuzda son yıllarda en çok öne çıkan ve sigara ile birlikte önlenebilir ölümlere en çok yol açan sağlık sorunu obezitedir. Obezite birçok hastalığa sebep olmakta, sağlık harcamalarını da artırmaktadır. Başta tip 2 diyabet ve prediyabet olmak üzere kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon (HT), hiperlipidemi (HL), serebrovasküler hastalık, çeşitli kanserler, obstrüktif uyku-apne sendromu, non-alkolik karaciğer yağlanması, gastroözofageal reflü hastalığı, safra yolları hastalığı, polikistik over sendromu, infertilite, osteoartroz ve depresyon gibi pek çok sağlık sorununa yol açmaktadır. Obezite ile ilişkili önemli bir sağlık sorunu ise obezitenin bazı kanserler için risk faktörü olmasıdır. Bu kanserler arasında özofagus, erkeklerde kolon, pankreas, kadınlarda postmenapozal meme, endometrium ve renal kanserler vardır. Bununla birlikte obezitesi olan bireylerin kanser taramalarına katılım konusunda bazı engelleri vardır. Obezitenin ülkemiz sağlık sorunları arasındaki önemi ve artan prevalansı nedeniyle son yıllarda obezite ile mücadeleye çok önem verilmiş, bu amaçla ikinci ve üçüncü basamak sağlık kuruluşları bünyesinde obezite merkezleri açılmıştır. Bu çalışma ile Sağlık Bilimleri Üniversitesi Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi (EAH) Aile Hekimliği polikliniklerine çeşitli nedenlerle başvuran obezitesi olan ve yine Antalya EAH Obezite Merkezi'nde (OM) izlenen obezitesi olan hastalara ulusal kanser taramaları hakkında bilgi verilmiş, daha sonra bu iki grubun kanser tarama programlarına katılım durumu karşılaştırılmıştır. Bu çalışmada Antalya EAH OM'de izlenen hastaların kanser tarama programlarına katılım bakımından olumlu sağlık davranışı geliştirip geliştirmediğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Hastalara kanser taramaları hakkında bilgi vermek ise ikincil amaç olarak belirlenmiştir. Yöntem: Çalışmaya dahil edilen hastalar, obezitesi olan daha önce malignite tanısı almamış olan, 18 yaşından büyük, gebe olmayan kişilerden oluşmaktadır. Bu koşulları taşıyan OM'de izlenen 185, polikliniğe başvuran 191 hasta olmak üzere toplam 376 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalara kanser taramaları yaptırma durumlarını belirlemeye yönelik sorular araştırmacı tarafından yüz yüze görüşülerek soruldu ve yanıtlar kaydedildi. Hastaların boy, vücut ağırlığı, bel çevresi ve kalça çevresi ölçümleri araştırmacı tarafından yapıldı ve beden kitle indeksleri (BKİ) hesaplandı, sonuçlar araştırma formuna kaydedildi. Arkasından hastalara obezite ile ilişkili kanser riskleri hakkında ayrıntılı bilgi verilerek eksik olan kanser taramalarını yaptırmaları için uygun yönlendirmeler yapıldı ve hazırlanan broşür verildi. En az üç ay sonra hastalara telefonla ulaşılarak ulusal kanser tarama programında yer alan taramaları yaptırma durumları ve antropometrik ölçümleri öğrenildi, yanıtları araştırma formuna not edildi; iki grup arasındaki farklılıklar incelendi. Bulgular: Çalışmanın başlangıcında kanser taramalarına katılım durumu değerlendirilen toplam 376 hastanın 254'ü (%67,6) daha önce kanser taraması yaptırmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Chronic diseases are one of the most important health problems in today's society. In recent years, around the world and in our society obesity along with smoking are one of the most frequent preventable death causes. Obesity causes many diseases and increases health care spending. Obesity could cause type 2 diabetes mellitus (T2DM), prediabetes, hypertension, hyperlipidemia, coronary heart diseases, cerebrovasculer diseases, various cancers, obstructive sleep apne syndrome, non-alcholic fatty liver diseases, gastroesophagial reflux disease, biliary tract diseases, polycystic ovary syndrome, infertility, osteoarthrosis, depression and many other diseases. One of the obsesity related health problems is being risk factor of various cancers. Obesity is a risk factor for esophagial cancer, colon cancer in men, pancreas cancer, postmenopausel breast cancer, endometrium and renal cancer. In addition there maybe some barriers for obese patients to participate in cancer screening programs. Due to the importance of obesity among health problems of our country and its increasing prevalence, great importance has been given to the fight against obesity in recent years. For this purpose, obesity centers have been opened within the body of secondary and tertiary healthcare institutions. With this study, information about national cancer screening was given to the patients with obesity who applied to Antalya Training and Research Hospital Family Medicine polyclinics for various reasons and to the patients who were followed up at the obesity center, the participation of these two groups in cancer screening programs was compared. In this study, it was aimed to determine whether the patients who were followed up in the obesity center developed positive health behavior in terms of participation in cancer screening programs. Providing informaton to patients about cancer screening has been identified as a secondary goal. Method: The patients included in the study were non-pregnant individuals older than 18 years of age with obesity who had not been diagnosed with malignancy before. A total of 376 patients who meets the conditions, 185 of whom were followed up in the obesity center and 191 patients who applied to the outpatient clinic, were included in the study. Questions containing information such as the status of having cancer screening were asked by the researcher to the patients in a face-to-face interview and the answers were recorded. The height, weight, waist circumference and hip circumference of the patients were measured by researcher and body mass index (BMI) was calculated and results were recorded in the research form. Afterwards detailed information about the cancer risks associated with obesity was given and appropriate instructions were made to the patients for the missing cancer screening and then a prepared brochure was given. At least three months later, the patients were contacted by phone, and their status of screening in the national cancer screening program and anthropometric measurements were learned, their answers were noted on the research form, and the differences between the two groups were examined. Results: At the beginning of our study, participation in cancer screening was evaluated.