Bir obezite merkezinde izlenen hastalarda sağlanan kilo kaybının tiroid hormon düzeylerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of weight loss on thyroid hormone levels in patients followed in an obesity center
- Tez No: 775244
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Giriş: Obezite sıklığı gün geçtikçe artan önemli bir halk sağlığı sorunudur ve önlenebilir ölümlerin sigaradan sonra ikinci en sık nedenidir. Obezite birçok olumsuz sağlık durumu ile ilişkilendirilmektedir. Bunlardan biri de tiroid bezinin işlev bozukluklarıdır. Bu çalışmada, obez hastalarda sağlanan ağırlık azalması ile tiroid fonksiyonlarında değişiklik olup olmadığının araştırılması ve bu iki durum arasındaki ilişkinin ortaya koyulması amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışma Sağlık Bilimleri Üniversitesi Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Obezite Merkezinde yürütülmüş retrospektif bir araştırmadır. Kasım 2018–Şubat 2022 tarihleri arasında obezite polikliniğine başvuran 511 hastanın dosyaları incelenmiş, ilk muayenesinde ve izlemlerinde kontrol tiroid fonksiyon testi sonuçları bulunan 152 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 51,65±9,37 yıl olup, %91,4'ü (n=139) kadındır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Obesity is an important public health problem that is increasing day by day and is the second most common cause of preventable death after smoking. Obesity is associated with many adverse health conditions. One of them is thyroid dysfunction. In this study, it was aimed to investigate whether there is a change in thyroid functions with weight reduction in obese patients and to reveal the relationship between these two conditions. Method: This is a retrospective study conducted at the University of Health Sciences, Antalya Training and Research Hospital Obesity Center. The files of 511 patients who followed at the Obesity Polyclinic between November 2018 and February 2022 were examined, and 152 patients whose control thyroid function values in their follow-ups were included in the study. Results: The mean age of the patients was 51.65±9.37 years, and 91.4% (n=139) were women.