Sağlık çalışanlarının çocuklarında yalnızlık ve internet bağımlılığı
Loneliness and internet addiction in the children of healthcare professionals
  1. Tez No: 661065
  2. Yazar: BUSE GİZEM BOZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUNDA KARDAŞ ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırma, sağlık çalışanlarının çocuklarında görülen yalnızlık ve internet bağımlılığı ile bunların arasındaki ilişkinin araştırılması amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türdeki araştırmanın evrenini, Kars ilinde bulunan iki hastanede görev yapan sağlık çalışanlarının 8-12 yaş arası çocukları oluşturmuştur. Araştırmada veriler;“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Çocuklar İçin Yalnızlık Ölçeği”ve“İnternet Bağımlılığı Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Araştırma verileri SPSS for Windows 20 paket programı ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde ise sayılar, yüzdelikler, en az ve en çok değerler ile ortalama ve standart sapma hesaplanmış ve t testi, Varyans Analizi, LSD testi, Pearson korelasyon analizi, Spearman Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan çocukların, %54.6'sı kız, %30,0'u 5. sınıfta okumakta, %43,0'ü bir kardeşe sahip ve %80.7'si çekirdek ailede yaşamaktadır. Katılımcıların %65,2'sinin annesi sağlık çalışanı olup ve annesi sağlık çalışanı olanların %46,0'sı hemşiredir, %49.3'ünün babası sağlık çalışanı olup ve babası sağlık çalışanı olanların %31,0'i hemşiredir. Katılımcıların %97.6'sı aile bireyleriyle ilişkisini iyi düzeyde olarak ifade etmiştir. Çocuklar İçin Yalnızlık Ölçeği puan ortalaması 32.92±8.86; İnternet Bağımlılığı Ölçeği puan ortalaması 27.53±19.98 olarak belirlenmiştir. Araştırmada sağlık çalışanlarının çocuklarında yalnızlık düzeyinin düşük düzeyde ve internet bağımlılığı açısından semptom göstermedikleri bunun yanı sıra yalnızlık arttıkça internet bağımlılığının da arttığı sonucuna varılmıştır. Bu bağlamda araştırmanın daha geniş kapsamda ve farklı örneklem gruplarında yapılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate loneliness and internet addiction encountered in the children of healthcare professionals and the correlation between them. The population of this descriptive- correlational study consisted of 8-12 yearsold children of healthcare professionals working in two hospital in the city of Kars. In the study, the data was collected using the“Introductory Information Form”,“Children's Loneliness Scale”, and“Internet Addiction Scale”. The data of the study were analyzed via the SPSS for Windows 20 package program. In the data analysis; numbers, percentages, minimum and maximum values, mean and standard deviation were calculated and the t test, Analysis of Variance, LSD test, Pearson's Correlation Analysis and Spearman's Correlation Analysis were used. In the study, 54.6% of the participants were female, 30% were fifth graders, 43% had a sibling and 80.7% had a nuclear family,65.2% had a healthcare professional mother and 46.0% of them were nurse. Of the participants, 49.3% had a healthcare professional father and 31% of them were nurse. 97.6% of the participants stated that their relationship with family members was good. It was determined that the participants' mean scores were 32.92±8.86 for the Children's Loneliness Scale and 27.53±19.98 for the Internet Addiction Scale. In the study, it was concluded that loneliness was at low level in the children of healthcare professionals and they had no symptom in terms of internet addiction; as loneliness increased, internet addiction also increased. In this context, it is recommended to conduct more comprehensive studies with different sample groups.