Üniversite öğrencilerinde sosyal medya bağımlılık düzeylerinin, yalnızlık, algılanan sosyal destek ve stresle başa çıkma arasındaki ilişkisi
The relationship between social media addiction levels, loneliness, perceived social support, and coping with stress among university students
- Tez No: 661079
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM KIZILKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Çalışmanın genel amacı üniversite öğrencilerinin sosyal medya araçlarını; yalnızlık, algılanan sosyal destek ve stresle başa çıkma bağlamında nasıl kullandıkları ortaya koymaktır. Bu doğrultuda aşırı kullanımdan kaynaklı sosyal medya bağlılığının bu kavramlarla ne kadar ilişkili olduğu araştırılmıştır. Çalışma tanımlayıcı araştırma modeli ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak da anket tekniği kullanılmıştır. Taranan literatür doğrultusunda sosyal medya bağımlılığı, yalnızlık düzeyi, algılanan sosyal destek ve stresle başa çıkma arasındaki ilişki, İstanbul İl genelinde kamu veya özel üniversitelerde öğrenim görmekte olan 18 yaş üstü öğrenciler üzerinde gerçekleştirilen saha araştırması sonucu elde edilen veriler ile analiz edilmiştir. Çalışmada istatistiksel programlardan olan Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) v23.0 paket programı kullanılmıştır. Analizde; normallik testi, tanımlayıcı istatistikler, bağımsız grup karşılaştırması, pearson korelasyon analizi ve güvenilirlik analizleri kullanılmıştır. Tüm test sonuçları 0.05 anlamlılık düzeyinde değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular sonucunda; üniversite öğrencilerinin sosyal medya bağımlılığı ile yalnızlık durumları arasında pozitif yönde ve anlamlı (p≤0.01), algılanan sosyal destek durumları arasında ilişki incelendiğinde negatif yönde anlamlı (p≤0.01), stresle başa çıkma tarzları arasındaki ilişki incelendiğinde ise pozitif yönde ve zayıf düzeyde anlamlı ilişki saptanmıştır (p≤0.01). Ayrıca üniversite öğrencilerinin sosyal medyayı yüksek düzeyde kullandıkları sonucuna da ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The general purpose of the study is to use social media tools of university students; how they use it in the context of loneliness, perceived social support, and coping with stress. Accordingly, it has been investigated how much social media engagement arising from overuse is related to these concepts. The study was carried out with a descriptive research model. Questionnaire technique was used as data collection tool. In line with the literature scanned, the relationship between social media addiction, level of loneliness, perceived social support and coping with stress was analyzed with the data obtained as a result of the field study conducted on students over the age of 18 studying at public or private universities in Istanbul. Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) v23.0 package program, one of the statistical programs, was used in the study. In analysis; normality test, descriptive statistics, independent group comparison, Pearson correlation analysis and reliability analysis were used. All test results were evaluated at 0.05 significance level. As a result of the findings obtained; The relationship between social media addiction and loneliness of university students in a positive and significant way (p≤0.01), and a negative significant (p≤0.01) relationship between perceived social support status, and a positive and weak relationship between stress coping styles. has been determined (p≤0.01). It was also concluded that university students use social media at a high level.