Üniversite öğrencilerinde duygusal şiddete maruz kalma ve algılanan sosyal desteğin sanal ortamdaki yalnızlığına etkisinin incelenmesi
An investigation of the effect of exposure to emotional abuse and perceived social support on online loneliness among university students
- Tez No: 954441
- Danışmanlar: PROF. DR. SUNAY FIRAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Psikiyatri, Psikoloji, Forensic Medicine, Psychiatry, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Adli Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tezde, üniversite öğrencilerinin duygusal şiddete maruz kalma düzeyleri ile algıladıkları sosyal desteğin, sanal ortamda hissettikleri yalnızlık üzerindeki etkileri kapsamlı bir şekilde araştırılmıştır. Dijitalleşmenin ve sosyal medyanın genç yetişkinler üzerindeki psikososyal etkileri son yıllarda önemli bir araştırma konusu haline gelmiştir. Bu çalışmada, Çukurova Üniversitesi'nin dört farklı fakültesinde öğrenim gören 388 lisans öğrencisinden toplanan veriler değerlendirilmiştir. Araştırmada, katılımcıların demografik özellikleriyle birlikte duygusal şiddet, algılanan sosyal destek ve sanal ortam yalnızlığı düzeyleri standart ölçekler aracılığıyla ölçülmüştür. Veriler SPSS 26.0 programında tanımlayıcı istatistikler, korelasyon ve çoklu regresyon analizleriyle incelenmiştir. Elde edilen bulgular, üniversite öğrencilerinin önemli bir bölümünün dijital ortamda yalnızlık hissi yaşadığını göstermiştir. Duygusal şiddete maruz kalma düzeyinin artması, sanal ortam yalnızlığını anlamlı şekilde yükseltirken; yüksek düzeyde algılanan sosyal destek ise yalnızlık hissini azaltıcı bir rol oynamıştır. Ayrıca, aileden ve yakın çevreden uzak olan öğrencilerde, sanal ortamda sosyal destek arayışının daha belirgin olduğu saptanmıştır. Bulgular, genç yetişkinlerin psikolojik sağlamlıklarını güçlendirmek ve dijital ortamlarda karşılaşabilecekleri riskleri azaltmak için üniversitelerde psikososyal destek hizmetlerinin ve topluluk temelli sosyal ağların güçlendirilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Araştırmanın sonuçlarının, dijital çağda gençlerin yalnızlık, sosyal destek ve duygusal şiddetle başa çıkabilmeleri için etkili müdahale programlarının geliştirilmesine katkı sağlaması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis comprehensively investigates the effects of emotional abuse exposure and perceived social support on online loneliness among university students. In recent years, the psychosocial impacts of digitalization and social media on young adults have become an increasingly prominent research area. The study sample consisted of 388 undergraduate students from four different faculties at Çukurova University. Participants' demographic characteristics, levels of emotional abuse, perceived social support, and online loneliness were measured using validated scales. The data were analyzed with SPSS 26.0 using descriptive statistics, correlation, and multiple regression analyses. The results revealed that a significant portion of university students experience feelings of loneliness in digital environments. Increased exposure to emotional abuse was found to significantly elevate online loneliness, whereas higher levels of perceived social support played a protective role by reducing loneliness. Moreover, students who are distant from their families and close social circles were more likely to seek social support online. These findings suggest that reinforcing psychosocial support services and community-based social networks at universities is essential for strengthening psychological resilience and reducing digital risks among young adults. The results are expected to contribute to the development of effective intervention programs to help young people cope with loneliness, social support needs, and emotional abuse in the digital age.