Üniversite öğrencilerinde akıllı telefon bağımlılığı ile sosyal medya kullanım amaçları ve sanal ortam yalnızlık düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between smartphone addiction and social media usage purposes and virtual environment loneliness level in university students
- Tez No: 818032
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE GÜNDOĞDU MEYDANERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Günümüzde telefon kullanımı yaygınlaşması sebebi ile internet ve sosyal medya hayatın vazgeçilmez unsurlarından biri olmuştur. Bu araştırmada, üniversite öğrencilerinde akıllı telefon bağımlılığı ile sosyal medya kullanım amaçları ve sanal ortam yalnızlık düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2020-2023 eğitim öğretim dönemi içerisinde Adıyaman Üniversitesinde öğrenim gören 338 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Katılımcıların 178'i kadın, 160'ı erkektir. Çalışmada veri toplama araçları olarak 'Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği', 'Sosyal Medya Kullanım Amaçları Ölçeği' ve 'Sanal Ortam Yalnızlık Ölçeği' kullanılmıştır.Üniversite öğrencilerinde akıllı telefon bağımlılığı ile sosyal medya kullanım amaçları ve sanal ortam yalnızlık düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi içinnicel araştırma yöntemlerinden biri olan ilişkisel tarama modelinden faydalanılmıştır.Araştırmada olasılığa dayalı olmayan örnekleme yöntemlerinden kolayda örnekleme tekniği kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel analizi için SPSS 25 paket programından yararlanılmıştır. Bu araştırmada, Tek Yönlü Varyans( ANOVA), Bağımsız Örneklem T- Testi, Pearson Korelasyon Analizi tercih edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre üniversite öğrencilerinin genel akıllı telefon bağımlılık düzeyleri ile sosyal ortam yalnızlık düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Üniversite öğrencilerinin akıllı telefon bağımlılık düzeyleri ile sanal ortam yalnızlık düzeylerinin cinsiyete, yaşa ve internete günlük bağlanma süresine göre anlamlı düzeyde farklılaştığı sonucuna ulaşılan bu çalışmada sosyal medya kullanım amaçlarının şekillenmesinin sanal ortam yalnızlık seviyesi arasındaki ilişkiyi etkilediği dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
Internet andsocialmedia has becomeone of theindispensableelements of life duetothewidespreaduse of thephonetoday. Inthisstudy, it wasaimedtoexaminetherelationshipbetweensmartphoneaddictionandsocialmediausagepurposesandthelevel of virtualenvironmentloneliness in universitystudents. Thestudygroup of theresearchconsists of 338 universitystudentsstudying at Adıyaman University in the 2020-2023 academicyear. 178 of theparticipantswerefemaleand 160 weremale. . Inthisstudy,“Smartphone AddictionScale”,“Social Media UsagePurposesScale”and“Virtual Environment LonelinessScale”wereused as data collectiontools. Conveniencesamplingtechnique, which is one of thenon-probabilisticsamplingmethods, wasused in theresearch. SPSS 25 package program wasusedforstatisticalanalysis of the data. Inthisstudy, OneWayVariance (ANOVA), IndependentSample T-Test, PearsonCorrelation Analysis werepreferred.Accordingtotheresults of theresearch, it wasseenthatthere is a significantrelationshipbetweenthe general smartphoneaddictionlevels of universitystudentsandtheirsocialenvironmentlonelinesslevels. Inthisstudy, it wasconcludedthatuniversitystudents' smartphoneaddictionlevelsandvirtualenvironmentlonelinesslevelsdifferedsignificantlyaccordingtogender, ageanddaily internet connection time.