Çocuk acil servisimize başvuran zehirlenme olgularımızın retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of the poisoning cases who admitted to our pediatric emergency department
- Tez No: 661101
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH AKIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Çocuk Acil Servise başvuran ve zehirlenme tanısı ile izlenen vakaların sosyodemografik, klinik ve laboratuvar bulgularını retrospektif olarak incelemeyi ve literatür ile karşılaştırmayı amaçladık. Böylelikle bölgesel zehirlenme profilimizi oluşturup erken tanı ve tedavi yaklaşımları konusunda farkındalığı arttırarak pediyatrik zehirlenmelerin önlenebilmesine katkıda bulunmayı hedefledik. Yöntem: Ocak 2016 ve Mayıs 2020 tarihleri arasında, Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Çocuk Acil Servis'e başvuran ve zehirlenme tanısıyla izlenen 0-18 yaş arası 472 vakanın klinik ve epidemiyolojik verileri retrospektif olarak tarandı ve incelendi. Hastalar 0-12 ay, 13-48 ay, 49 ay-13 yaş ve 13 yaş üzeri olacak şekilde dört ayrı yaş grubuna ayrıldı. Bulgular: Zehirlenme etkeninin alım yolunun çoğunlukla enteral olduğu (%87,1) ve kaza sonucu zehirlendiği (%95,1), %12,9'nun inhalasyon yoluyla zehirlendiği (n = 61) belirlendi. 19'unun özkıyım maksadıyla (%4,0), 4 olgunun ise (%0,9) madde kötüye kullanımı sonucunda zehirlendiği belirlendi. Çocuklarda majör zehirlenme etkeni kostik veya koroziv maddelerin olduğu (%42,80), bunu ilaçların ve diğer maddelerin takip ettiği görüldü (%30,5 ve %26,7). Zehirlenme etkenleri ile cinsiyet, başvuru yılları, izlem yeri ve mortalite karşılaştırıldığında anlamlı bir fark bulunmadı (p>0,05). İlaçlar en sık kış ve ilkbahar aylarında zehirlenme etkeni iken, kostik/koroziv maddeler en sık ilkbahar ve sonbahar aylarında idi (p = 0,0055). Hastalar çoğunlukla çocuk acil gözlemde izlendi (%96,8) ve izlem süresi ortalama 20,1 saatti. Özkıyım amacıyla ilaç alan 13 yaşında bir kız çocuğu ve kaza sonucu karbonmonoksite maruz kalan iki erkek çocuğu exitus oldu.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to examine, the socio-demographic, clinical and laboratory findings of the cases who admitted to the Pediatric Emergency Department and were followed up with diagnosis of poisoning and to compare with the literature, retrospectively. Hereby, we aimed to contribute to the prevention of pediatric poisonings by establishing our regional poisoning profile and increasing the awareness about early diagnosis and treatment approaches. Method: The clinical and epidemiological data of 472 cases between 0-18 years of age who admitted to Pediatric Emergency Service of Meram Medical Faculty of Necmettin Erbakan University between January 2016 and May 2020, and followed up with a diagnosis of poisoning were retrospectively reviewed and analyzed. The patients were divided into four different age groups as 0-12 months, 13-48 months, 49 months-13 years and over 13 years. Results: It was determined that the route of poisoning was mostly enteral (87.1%) and the case was accidental (95.1%), and 12.9% of all cases were poisoned by inhalation (n = 61). Nineteen of cases (4.0%) were suicidal poisoning and 4 cases (0.9%) were poisoned due to drug use. The major poisoning factor among children was caustic or corrosive substances (42.80%), followed by drugs and other substances (30.5% and 26.7%). No significant difference was found the poisoning factors were compared with gender, the year of application to hospital, monitoring location, and mortality (p> 0.05). Drugs were the most common reason of poisoning in winter and spring, while caustic / corrosive substances were most common in spring and autumn (p = 0.0055). The patients were mostly followed-up in pediatric emergency service (96.8%) and the mean follow-up time was 9.6 hours. A 13-year-old girl who took drugs for suicide and two boys who were accidentally exposed to carbon monoxide died.