Ferşü'l-Hurûf bağlamında Ebû Amr ile Kisâi'nin mukayesesi (Kehf ve Meryem Sûresi örneği)
A comparison between Abu Amr and Kisai in the Farsh al-Huruf (The case of the chapter of Kahf and Mariam)
  1. Tez No: 661102
  2. Yazar: MUHAMMED YUSUF KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ÇİFTCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kur'ân-ı Kerîm Okuma ve Kırâat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Öncelikle, Kıraat alanında Kûfe ve Basra ekolü çerçevesinde öne çıkan iki kıraat imamının (Ebû Amr ve Kisâî) hayatı, eserleri, kıraat alanına sağladığı katkıları belirtilmiştir. Akabinde her iki imamın da Kehf ve Meryem sûresindeki kıraat ihtilafları karşılaştırılmış hüccetleri çerçevesinde incelenmiştir. Özellikle dilci olmaları bu farklılıkları mukayese ederken dikkat çekici olmuştur. Ayrıca konuyu ferşü'l-hurûf bağlamında sınırlandırarak konunun uzamasının ve karışık hale gelmesinin önüne geçmiş olduk. Bilindiği üzere ferşler manaya etki etmektedir. Bu sebeple, ihtilafları değerlendirme hususunda“Ferşü'l-Hurûf”tercihimizin temel sebebi çalışmayı daha özelde değerlendirebilmek ve semaî/şifahî olarak gelen kıraat ihtilaflarını daha iyi anlayabilmektir.
Özet (Çeviri)
First of all, the life, works and contributions of the two recitation imams (Abu Amr and Kisai) that stand out with in the framework of the Kufah and Basra language school in the field of recitation is stated. Subsequently, the conflict of recitation of both imams in Surah al-Kahf and Mariam was examined within the framework of their compared hujjats. Especially their linguistic status was remarkable when comparing these differences. In addition, we prevented the issue from becoming prolonged and confused by limiting the subject in the context of farsh al-huruf. As it is known, farsh al-huruf affects the meaning. Hence, the main reason for our preference“ farsh al-huruf ”in evaluating the disputes is to evaluate the work more specifically and to better understand the reciprocal conflicts coming from the as heard from the arab / verbal.