Atan kalpte koroner arter bypass greftleme cerrahisinde fentanil ile remifentanil anestezisinin hemodinamik yanıt, erken ekstübasyon ve derlenmeye etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of fentanyl and remifentanil anesthesia to hemodynamic responses, early extubation and recovery in beathing heart coronary artery bypass grafting.
  1. Tez No: 661120
  2. Yazar: FEHMİ ÇAVUŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ALP ALPTEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Giriş: Atan kalpte koroner arter bypass greftleme cerrahisi (AKKABG) uygulanan erişkin kalp cerrahisi vakalarında geleneksel olarak uygulanmakta olan fentanil ve remifentanilin, intraoperatif hemodinami, ekstübasyon, yoğun bakımda kalış süresi üzerine etkileri karşılaştırıldı. Yöntem: Etik komite onayı alınan, ASA II-III, 40- 75 yaş arası 40 koroner arter cerrahisi geçirecek hastalar rastgele iki eşit gruba ayrıldı. Anestezi indüksiyonu 2-2,5 mg/kg i.v propofol, 1 mg/kg i.v rokuronyum, 0,1-0,15 mg/kg midazolam ile Remifentanil grubunda (R Grubu) (n=20) i.v 1 µg/kg remifentanil ve Fentanil grubunda(F Grubu) (n=20) 7,5-10 µg/kg i.v fentanil ile gerçekleştirildi. Anestezi idamesi Grup F'de 1-2µg/kg/dk fentanil infüzyonu; Grup R'de 0,1-0,4 µg/kg/dk remifentanil infüzyonu beraberinde, hastalardan alınan arteriyel kan gazında K+(Potasyum)4 mEq/lt'dan düşük ise K +eklendi. Perikard açılmadan önce 1 mg/kg lidokain ile %15'lik 12 mEq Magnezyum i.v infüzyon olarak uygulandı. SKB, DKB, OKB, KAH değerleri indüksiyon öncesi, indüksiyon sonrası, entübasyondan beş dakika sonra, cilt insizyonu sonrası, sternotomi sonrası, LİMA(Left internal mammariyan arter) diseksiyonu sırasında, anastamozlar esnasında, göğüs ve cilt kapama döneminde ölçülerek kaydedildi. Postoperatif ekstübasyon süreleri, yoğun bakımda kalma süreleri, intraoperatif beta blokür kullanım miktarları, postoperatif komplikasyonlar kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Effects of conventional Fentanyl and Remifentanil infusion on intraoperative hemodynamics, tracheal extubation times and length of stay in Intensive Care Unit (ICU) were compared in adult patients undergoing beathing heart (off-pump) coronary artery bypass grafting (CABG).Methods: With ethics committee approval, 40 ASA II-III patients aged 40-75 years undergoing coronary artery surgery were randomized into 2 groups. Induction of anesthesia was performed with 2-2,5 mg/kg i.v. propofol, 1 mg/kg i.v rokuronium, 0,1-0,15 mg/kg midazolam and either 1 µg/kg i.v remifentanil in Remifentanil Group (Group R) (n=20) or 7,5-10 µg/kg i.v fentanyl in Fentanyl Group (Group F) (n=20). Maintenance of anaesthesia was obtained with either infusion of 1-2 µg/kg/minute i.v fentanyl for Group F or infusion of 0,1-0,4 µg/kg/minute remifentanil for Group R. K replaced if potassium levels was