Meme kanseri ilişkili lenfödem hastalarında lenfödem öz bakımlarının yaşam kalitesine etkisi
The effect of lymphedema self-care on quality of life in breast cancer-related lymphedema patients
  1. Tez No: 871127
  2. Yazar: YEŞİM ULITAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HURİ SEVAL GÖNDEREN ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma meme kanseri nedeniyle lenfödem gelişen hastalarda öz bakımlarının yaşam kalitesine etkisini incelemek amacıyla tanımlayıcı tipte yapılmıştır. Çalışmanın örneklemini Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesi tıbbı onkoloji, cerrahi onkoloji ve plastik cerrahi servisinde tedavi gören 167 hasta oluşturmuştur. Verilerinin toplanmasında Sosyo-Demografik Bilgi Formu, Lenfödem Yaşam Kalitesi Ölçeği ve Meme Kanserine Bağlı Lenfödem Özbakım Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma öncesi etik kurul izni, kurum izni ve hasta onamları alınmıştır. Verilerin analizi IBM SPSS Statistics 26 programıyla yapılmıştır.Veriler sayı, yüzde, ortalama, standart sapma yöntemiyle özetlenmiştir. İki bağımsız sayısal değişken arasındaki ilişkiler Pearson Korelasyon Katsayısıyla, iki bağımsız grup arasındaki farklılıklar Mann Whitney U, ikiden fazla bağımsız grup arasındaki farklılıklar ise Kruskal Wallis analizi ile yorumlanmıştır. Çalışmaya katılan gönüllülerin Lenfödem Yaşam Kalitesi Ölçeği- Kol puan ortalaması 2,32±0,42; Meme Kanserine Bağlı Lenfödem Özbakım Ölçeği puan ortalaması 86,80±11,86; Yaşam Kalitesi Değerlendirme puan ortalaması ise 5,94±2,33 bulunmuştur. Sonuç olarak hastaların; lenfödem ile ilgili eğitim alma durumu, lenfödem evresi, kronik hastalık varlığı, alkol kullanımı, yardımcı araç kullanımı, tanı süresi, duygu durumu, lenfödem gelişen ekstremite ve dominant kullanılan el ile lenfödem öz bakımı arasında istatiksel olarak anlamlı ilişki bulunmuştur. Bu çalışmanın Türkiye'de bu alanda yapılacak çalışmalara temel oluşturacağı düşünülmektedir. Lenfödem konusunda farkındalık artırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was conducted to examine the effect of lymphedema self-care on the quality of life in patients who developed lymphedema due to breast cancer. The sample of the study consisted of 167 patients treated in the medical oncology, surgical oncology and plastic surgery services of Ankara University Faculty of Medicine hospital. Socio-demographic information form, Lymphedema quality of life scale and breast cancer-related lymphedema self-care scale were used to collect data. Before the research; Ethics committee permission, institutional permission and patient consent were obtained. Data analysis was made with IBM SPSS Statistics 26 program. Data was summarized by; using number, percentage, mean and standard deviation methods. Relationships between two independent numerical variables were interpreted with Pearson Correlation Coefficient, and differences between two independent groups were interpreted with Mann Whitney U analysis. Differences between more than two independent groups were interpreted with Kruskal Wallis analysis. The average score of the volunteers participating in the study on the Lymphedema Quality of Life Scale- Sleeve is 2.32 ± 0.42. The average score of the Breast Cancer-Related Lymphedema Self-Care Scale is 86.80 ± 11.86. The average Quality of Life Assessment score was calculated as 5.94 ± 2.33. As a result, a statistically significant relationship was found between lymphedema education, lymphedema stage, presence of chronic disease, alcohol use, use of assistive devices, duration of diagnosis, emotional state, limb with lymphedema develops and dominant hand and lymphedema self-care. It is thought that this study will form the basis for studies to be carried out in this field in Turkey. Awareness on lymphedema should be raised.