The effect of renewable energy resources on economic growth: A case study for Turkey
Yenilenebilir enerji kaynaklarının ekonomik büyümeye etkisi: Türkiye uygulaması
- Tez No: 661138
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NASİP BOLATOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Enerjinin neredeyse her alanda kullanılıyor olması, teknolojinin gelişmesi ve nüfus artışıyla enerjiye olan ihtiyacın artmakta ve bu durum, enerji kaynakları açısından yetersiz olan ülkelerin enerjide dışa bağımlılığının artmasına, ülke ekonomisinin olumsuz olarak etkilenmesine yol açabilmektedir. Ülkeler, enerji kaynakları bakımından büyük oranda ithalata bağlı kalması durumunda ekonomik açıdan olumsuz sonuçlara maruz kalabilmektedir. Yenilenebilir enerjinin, yurt içinde üretilebilir olması, tükenmiyor olması ile çevre dostu olması gibi olumlu özellikleri vardır. Bu noktada, enerji tüketiminin yenilenebilir ya da yenilenemez enerji kaynaklarından sağlanması ülke ekonomisiyle ilişkili olabilmekte ve bu ilişki üzerine çalışmalar yapılmaktadır. Yenilenebilir enerji kaynaklarının önemi nedeniyle, bu çalışmada Türkiye için toplam yenilenebilir enerji kaynakları tüketimi, ekonomik büyüme ve karbondioksit emisyonu arasındaki ilişki kısa ve uzun dönem için incelenmiştir. Bu ilişki incelenirken, 1972 ile 2018 yılları arasındaki veriler kullanılarak Granger nedensellik testi, SVAR metotu ve ARDL metotu uygulanmıştır. Elde edilen bulgulara göre, Granger nedensellik testinde yenilenebilir enerji tüketimi, ekonomik büyüme ve karbondioksit emisyonu arasında bir ilişki olmadığı ortaya çıkmış ve tarafsızlık hipotezi desteklenmiştir. SVAR ve ARDL metotları kullanılarak yapılan incelemelerde, yenilenebilir enerji tüketimi, karbondioksit emisyonu ve ekonomik büyümenin hem kısa hem de uzun dönemde birbirini etkilediği ortaya konulmuştur. SVAR yöntemi ile tüm değişkenlerin birbiriyle pozitif bir ilişki içinde olduğu görülürken, kısa örneklemlerde güvenilirlik avantajı olan ARDL yöntemine göre, yenilenebilir enerji tüketimi ile ekonomik büyüme arasında pozitif ve karbondioksit emisyonu ile negatif bir ilişkisi olduğu ortaya çıkmıştır. ARDL yönteminden elde edilen sonuçlara göre yenilenebilir enerji tüketimi arttıkça ekonomik büyüme artacak ve karbondioksit salınımı azalacaktır. Türkiye'de hem çevre kirliliğini azaltmak hem de ekonomik büyümeyi destekleyebilmek için yenilenebilir enerji kaynakları önemli olarak görülmekte ve bu nedenle yenilenebilir enerjiye yönelik destekleyici politikalar artırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
The need for energy increases with the use of energy in almost every field, the development of technology and the increase in population, and this situation may lead to an increase in the dependence of countries on foreign energy with insufficient energy resources and negatively affect the country's economy. If countries are dependent heavily on imports in terms of energy resources, they may be exposed to negative economic consequences. Renewable energy has positive features such as being produced domestically, being inexhaustible and environmentally friendly. At this point, the provision of energy consumption from renewable or non-renewable energy sources may be related to the country's economy and studies are carried out on this relationship. In this study, due to the importance of renewable energy sources, the relationship between total renewable energy sources, economic growth and CO2 emissions were investigated for short and long term for Turkey. When examining this relationship, by using data between 1972 and 2018, Granger causality test, SVAR and ARDL method were applied. According to the findings, the Granger causality test revealed that there was no relationship between renewable energy consumption, economic growth and carbon dioxide emissions, and the neutrality hypothesis was supported. SVAR and ARDL methods show that renewable energy consumption, CO2 emissions and economic growth affect each other in both short and long term. While it is seen that all variables are in a positive relationship with each other with the SVAR method, according to the ARDL method, which has a reliability advantage in short samples, it has been revealed that there is a positive relationship between renewable energy consumption and economic growth and a negative relationship with carbon dioxide emissions. According to the results obtained from the ARDL method, as the consumption of renewable energy increases, economic growth will increase and CO2 emissions will decrease.