Meme kanserine bağlı lenfödem tedavisinde klinik pilatesin ağrı, solunum, fiziksel aktivite üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of clinical pilates on pain, respiratory, physical activity in the treatment of lymphedem due to breast cancer
  1. Tez No: 728685
  2. Yazar: ESİN ÇATAKKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TOMRİS DUYMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı, Meme kanserine bağlı lenf ödem tedavisinde kompleks dekonjestif fizyoterapi ile birlikte uygulanan klinik pilates egzersizlerinin hastada ağrı, fiziksel aktivite, solunum fonksiyonları ve postürüne olan etkisini incelemektir. Çalışmaya meme kanserine bağlı lenfödem gelişen 18-70 yaş aralığında, 22 hasta dahil edildi. Hastalar randomize olarak kontrol (n=11) ve tedavi grubu (n=11) olmak üzere 2 gruba ayrıldı. İki gruptaki hastalar da lenfödem tedavisinin altın standartı olan kompleks dekonjestif fizyoterapi (KDT) programı uygulandı. Tedavi grubu için ise haftanın 3 günü klinik pilates egzersizleri ile grup halinde seanslar yapıldı. Hastalar tedavi öncesi ve sonrası pulmoner fonksiyon için 6DYT, ağrı için VAS, postür için New York Postür Analiz Yöntemi (NYPAY), fiziksel aktivite için Uluslararası Fiziksel Aktivite Değerlendirme Anketi (IPAQ), Fonksiyon için Kol, Omuz ve El Yetersizliği Hızlı Anketi (QDASH) kullanıldı. Araştırmaya katılanların klinik pilates ve kontrol grubu değerlendirme yapıldığında ağrı (VAS), fiziksel aktivite (QDASH), postür (NYPAY) ve yaşam kalitesi (SF-36) ile ilgili anlamlı düzeyde fazlaydı (p0.05). Meme kanserine bağlı gelişen lenfödem hastalarında KDT ile uygulanan klinik pilates egzersizlerinin hastada fiziksel aktivite, ağrı ve postüre etkisinin standart KDT' ye göre daha etkin olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This aim is to investigate painful activities, examination and posture in clinical pilates patients who are being applied together with complex decongestive exercise in the treatment of secondary lymphedema. Twenty-two patients aged 18-70 years with lymphedema due to breast cancer were included in the study. Patients were randomly assigned to 2 groups (n=11) and cluster (n=11). The treatment in both treatments was the complex decongestive physical (CBT) program, which is the gold standard of lymphedema treatment. For the treatment group, group sessions were held with clinical pilates exercises 3 days a week. Patients were eligible for the 6MWT for pre-health and post-pulmonary, VAS for pain, New York Posture Analysis Method (NYPAY) for posture, International School Activity Questionnaire (IPAQ) for education, Arm, Shoulder, and Hand Failure Rapid Questionnaire for Function (QDASH). A significant difference was found between the pilates and control training clinical (VAS) and post-education (QDASH) training (QDASH) life expectancy and quality (SF-36) of the contributors to the study (p0.05). In patients with lymphedema due to breast cancer, the effectiveness of clinical pilates exercises, pain and posture, which are generally applied with KDT, were effectively achieved compared to standard KDT.