Dakriyosistorinostomi operasyonlarındaintravenöz remifentanil ve deksmedetomidininfüzyonunun göz içi basıncı ve hemodinamiüzerine etkilerinin karşılaştırılması
In dacriocystorinostomy operationscomparing the effects of intravenous remifentanyl and dexmedetomidine infusion on intraocular pressure and hemodynamics
  1. Tez No: 661166
  2. Yazar: KASIM İLKER İTAL
  3. Danışmanlar: UZMAN GÜLTEN ARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Remifentanil ve deksmedetomidinin intravenöz infüzyonlarının preoperatif dönemden başlamak üzere peroperatif ve postoperatif dönemde hemodinamik değişiklikler ve göz içi basıncı üzerine olan etkilerinin karşılaştırılmasını amaçladık. Çalışmada dakriyosistorinostomi ameliyatı planlanan 20-65 yaş arasında, ASA I-II anestezi risk grubuna giren 90 olgu çalışmamıza dahil edildi. Hastalar kontrol, remifentanil ve deksmedetomidin gruplar sırasıyla Grup 1, Grup 2 ve Grup 3 olarak, 30'ar kişilik üç gruba ayrıldı. Tüm hastalar monitorize edildi. Kalp atım hızı, noninvaziv kan basıncı, periferik oksijen saturasyonları monitorize edilerek kaydedildi. Hastaların göz içi basınç ölçümleri Schiotz tonometresi ile yapıldı. Preoperatif göz basıncı ölçülen hastalara ; Grup 1'e sadece %0.9 NaCl intravenöz uygulandı. Grup 2'ye 1μg/kg intravenöz 10 dak. remifentanil yükleme dozu; Grup 3'e 1 μg/kg intravenöz deksmedetomidin 10 dak. yükleme dozu olarak verildi. Yükleme dozunu takiben göz basınçları tekrar ölçüldü. Grup 1 %0.9 NaCl intravenöz infüzyonu, Grup 2 0,1-0,3 μg/kg/dak remifentanil intravenöz infüzyonu, Grup 3 0,2-0,7 μg/kg/saat deksmedetomidin intravenöz infüzyonu ile devam ettirildi. İlaç intravenöz infüzyonları operasyon bitimine 5 dak. kalana kadar devam ettirildi. Hastalar ameliyathaneye alınıp her üç gruba da indüksiyonda aynı ilaçlar verildi. Tüm hastalara indüksiyonda 1,5 μg/kg fentanil, 5 mg/kg pentobarbital ve 0,6 mg/kg rokuronyum intravenöz uygulandı. Entübe edilerek genel anestezi altında operasyona alındı. Entübasyon sonrası %1 sevofluran ve 3/3 litreden oksijen ve azot protoksit karışımı ile idamesi sağlandı. İntravenöz infüzyon olarak verilen ilaç dozlarının titrasyonunun belirlenmesinde BİS monitorizasyonu kullanıldı. İndüksiyon sonrası, entübasyonun 1. dak.'ında, entübasyonun 5. dak.'ında, ekstübasyon öncesi, ekstübasyon sonrası ve postoperatif derlenme ünitesinde göz içi basınçları, opere olmayan göz tarafında ölçülerek kaydedildi. Göz içi basınçları ölçümleri ile eş zamanlı kalp atım hızı; sistolik, diyastolik, ve ortalama kan basınçları kaydedildi. Göz içi basıncı gruplar arasında anlamlı farklılıklar gösterdi. Göz içi basıncı her üç grupta da preoperatif ölçüm değerlerine göre karşılaştırıldığında; yükleme dozu sonrası,indüksiyon esnasında, entübasyonun 1. dak.'ı, entübasyonun 5. dak.'ı, ekstübasyon öncesi ölçümlerinde (p< 0.01) düzeyinde anlamlı düşüşler gözlenmektedir.
Özet (Çeviri)
We aimed to compare the effects of intravenous infusions of remifentanil and dexmedetomidine on hemodynamic changes and intraocular pressure starting from the preoperative period, during the peroperative and postoperative periods. In the study, 90 patients between the ages of 20-65, who were planned to undergo dacryocystorhinostomy, were included in the ASA I-II anesthesia risk group. The patients were divided into three groups of 30 each, as control, remifentanil and dexmedetomidine groups, Group 1, Group 2 and Group 3, respectively. All patients were monitored. Heart rate, noninvasive blood pressure, peripheral oxygen saturation was monitored and recorded. Intraocular pressure measurements of the patients were made with a Schiotz tonometer. To patients whose preoperative eye pressure was measured; Only 0.9% NaCl to group 1 administered intravenously. Group 2 1μg / kg intravenously 10 min. remifentanil loading dose; 1 μg / kg intravenous dexmedetomidine 10 min. It was given as a loading dose. Eye pressures were measured again following the loading dose. Group 1 0.9% NaCl intravenous infusion, Group 2 0.1-0.3 μg / kg / min remifentanil intravenous infusion, Group 3 0.2-0.7 μg / kg / hour continued with dexmedetomidine intravenous infusion. Drug intravenous infusions are done 5 min. To the end of the operation. It was continued until it remained. The patients were taken to the operating room and the same drugs were given to all three groups during induction. In all patients, 1.5 μg / kg fentanyl, 5 mg / kg pentobarbital and 0.6 mg / kg rocuronium were administered intravenously for induction. He was intubated and operated under general anesthesia. 1% sevoflurane and 3/3 liter oxygen after intubation and maintenance with nitrous oxide mixture. BIS monitoring was used to determine the titration of drug doses given as intravenous infusion. Intraocular pressures were measured and recorded on the non-operated eye side after induction, at the 1st minute of intubation, at the 5th minute of intubation, before extubation, after extubation and in the postoperative recovery unit. Heart rate simultaneously with intraocular pressure measurements; systolic, diastolic, and mean blood pressures were recorded. Intraocular pressure differed significantly between groups.