Uşak ili buğday ekim alanlarında sorun olan yabancı otların belirlenmesi ve bazı yabancı otlara karşı herbisitlerin etkinliğinin değerlendirilmesi
Determining the weeds in wheat cultivation areas in the province of Usak and evaluating the effectiveness of herbicides against some weeds
- Tez No: 661206
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA ÖĞÜT YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmada Uşak ili buğday ekim alanlarında yabancı otların tür, yaygınlık ve yoğunluklarının belirlenmesi amacıyla survey çalışması, yapılan survey sonucunda buğday ekim alanlarında yaygın olarak görülen Avena barbata Pott ex Link subsp. barbata, Galium tricornutum Dandy, Papaver rhoeas L. ve Convolvulus arvensis L. türleri ile ekmeklik ve makarnalık buğday çeşitlerinin üç farklı gelişme döneminde herbisitlerin performansının değerlendirilmesi amacıyla da saksı çalışmaları yürütülmüştür. Survey çalışmaları sonucunda 24 familyaya ait 11'i cins, 65'i tür ve tür altı takson düzeyinde toplam 76 takson tespit edilmiş ve yabancı otların genel olarak yoğun olmadığı ancak bazı türlerin yaygın olduğu belirlenmiştir. Herbisitlerin Sönmez 2001 ve Çeşit 1252 buğday çeşitlerine kardeşlenme sonunda (BBCH 29-30) uygulanması ile bin dane ağırlığında artışlar kaydedilmiştir. Yabancı ot türlerinin mücadelesinde herbisit ve uygulama dönemine göre türler arasında farklılıklar görülmüş olsa da genellikle yabancı otların 2-4 gerçek yapraklı gelişme döneminde (BBCH 12-14) herbisit uygulamaları ile geç dönem uygulamalarından daha başarılı sonuçlar elde edilebileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study a survey was conducted to determine the species, frequency, and density of the weeds in wheat cultivation areas in the province of Uşak and pot studies were conducted to evaluate the performance of herbicides on Avena barbata Pott ex Link subsp. barbata, Galium tricornutum Dandy, Papaver rhoeas L. and Convolvulus arvensis L., which are commonly seen in wheat cultivation areas, three different growth stage of bread wheat and pasta wheat. As a result of survey studies, a total of 76 taxa at the level of 11 genera, 65 species and subspecies belonging to 24 families were identified and it was determined that weeds were not intense in general but some species were widespread. With the application of herbicides to Sönmez 2001 and Çeşit 1252 wheat varieties at the end of tillering (BBCH 29-30), on increase in thousand grain weight was recorded. Although it was seen that there were differences according to the herbicides and treatment period among species in weed control, it was determined that more successful results could be generally obtained with the herbicide treatments in the (2-4) earlier growth stages of weeds (BBCH 12-14), than their late period treatments.