Leonardit, gidya ve kompostun amonyum (NH4) sorpsiyon kapasitesinin belirlenmesi
Determination of ammonium sorption capacity of Leonardite, gyttja and compost
  1. Tez No: 661207
  2. Yazar: KÜBRA DİŞKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR SALTALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 28
Özet
Leonardit ve kompost toprak düzenleyicisi olarak kullanılmakta olup gidya ise asit topraklar için uygun bir materyaldir. Aynı zamanda söz konusu materyaller farklı içerikli organomineral gübre üretiminde kullanılabilmektedir. Azot bitkilerin en fazla ihtiyaç duyduğu makro bitki besin elementlerinden birisidir. Bu çalışmanın amacı, organomineral gübre yapımında kullanılan gidya, leonardit ve kompostun NH4 sorpsiyon özelliklerini belirlemektir. Sorpsiyon çalışmaları laboratuvar koşullarında yürütülmüştür. Optimum adsorpsiyon koşullarını belirlemek için soprsiyonu etkileyen faktörlerden pH, tanecik boyutu, sıcaklık, çalkalama süresi ve çalkalama süresinin etkisi araştırıldı. Daha sonra belirlenen optimum koşullarda Langmuir izotermi kullanılarak maksimum sorpsiyon kapasitesi belirlenmiştir. Denge çözeltisi ile sorbe olan NH4 arasındaki ilişkilerin R2 değeri 0.95'ten yüksektir. Elde edilen verilerin Langmuir izotermi ile değerlendirilebileceğini göstermektedir. Langmuir izotermine göre maksimum NH4-N sorpsiyon kapasitesi (qm) leonardit için 13.49 mg g-1, gidya için 23.43 mg g-1 ve kompost için 32.6 mg g-1 bulunmuştur. Elde edilen veriler dikkate alındığında, 1 kg leonarditin 13.49 gr NH4-N kg-1, gidyanın 23.43 gr NH4-N kg-1, kompostun ise 32.6 gr NH4-N kg-1 tutabileceği görülmektedir. Azot (NH4) içeren organomineral gübre üretiminde bu temel verilerin kullanılmasının uygun olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Leonardite and compost are used as soil conditioners, and gitya is a suitable material for acid soils. At the same time, these materials can be used in the production of organomineral fertilizers with different content. Nitrogen is one of the macro plant nutrients that plants need most. The aim of this study is to determine NH4 sorption properties of gidya, leonardite and compost used in organomineral fertilizers. Sorption studies were carried out under laboratory conditions. In order to determine the optimum sorption conditions, the effects of pH, particle size, temperature and shaking time were investigated. Then, the maximum sorption capacity was determined by using Langmuir isotherm at determined optimum conditions. The R2 value of the relations between the equilibrium solution and the sorbed NH4 is higher than 0.95. It shows that the data obtained can be evaluated with the Langmuir isotherm. According to the Langmuir isotherm, the maximum NH4-N sorption capacity (qm) was 13.49 mgg-1 for leonardite, 23.43 mgg-1 for gyttja and 32.6 mgg-1 for compost. Considering the data obtained, it is seen that 1 kg of leonardite, gyttja and compost can hold 13.49, 23.43 and 32.60 g NH4-N kg-1, respectively. It is considered appropriate to use these basic data in the production of organomineral fertilizers containing nitrogen (NH4).