Twitter platformu üzerinden makine öğrenmesi algoritmaları ile cinsiyet ve ilgi alanı analizi
Gender and interest analysis with machine learning algorithms on Twitter platform
- Tez No: 661228
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYDIN CARUS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada Twitter platformu üzerinden kişilerin attığı tweet' ler üzerinden cinsiyet tahmini yapılması ve atılan tweet' i paylaşan kişinin ilgi alanı 'nın tahmin edilmesi amaçlanmıştır. Twitter, 2006 yılından beri hayatımızda olan 330 milyondan fazla aktif kullanıcısı ve kısa cümlelerle daha yaratıcı anlatımlarda bulunulmasını hedefleyen mikro blog sitesidir. İlk kurulduğu günlerde daha çok eğlence ve arkadaşlarla iletişim amaçlı olarak kullanılan Twitter'ın bu özelliği de diğer pek çok özelliği gibi zaman içinde evrilmiştir. Artık günümüzde insanlar Twitter'ı daha çok; haber takibi, hızlı ileti aktarımı, reklam yapma, şirketlerin marka bilinirliği arttırma gibi, kişisel kullanım ve özel hayatın paylaşımının ötesinde profesyonel hayatın akışı için kullanmaktadırlar. Diğer bir açıdan Twitter'ın evrim geçiren bu modelini fırsat olarak gören sektör artık Twitter'ı eğlence olarak değil daha fazla insana ulaşabilmeyi hedefledikleri ve sürekli analizlerinin de yapıldığı bir platform haline getirmiştir. Bu çalışmada, Twitter' ın kullanıcıları hakkında birçok bilgi sağlamasına rağmen; kişinin yaşı, cinsiyeti, insanların ilgi alanları gibi bilgileri sağlamamasından dolayı bu bilgilerin çıkarılması hedeflenmektedir. Sözü edilen bu bilgiler Twitter'ın evrilmiş olduğu günümüzde kişiye özel ürün tanıtım/tavsiyesi, yasal soruşturma gibi birçok amaca hizmet edecek şekilde kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to predict the gender and the area of interest from users based on their tweets on Twitter platform. Twitter is a micro-blog site which aims to have more than 330 million active users and make more creative expressions with short sentences since 2006. On the days of its first establishment, this feature of Twitter, which is mostly used for entertainment and communication with friends, has evolved over time as many other features. Nowadays, people use Twitter more for; flow of professional life, beyond news sharing, rapid message transfer, advertising, increasing brand awareness of companies, sharing of personal use and private life. In other respects the sector, which sees this evolution of Twitter as an opportunity, has now become a site where Twitter goals to reach more people, makes a continuous analysis rather than as entertainment. In this study, although Twitter provides a lot of information about users, it doesn't provide information such as age, gender, people's interests. It is aimed to extract this information. This information can be used to serve a variety of purposes when Twitter evolved, such as personalized product promotion advice, legal investigation.