Güren çayı (Cide-Kastamonu) yüzey suyu kalitesinin coğrafi bilgi sistemleri ile mekansal analizi
Spatial analysis of surface water quality of Güren stream(Cide-Kastamonu) with geographical information systems
  1. Tez No: 661227
  2. Yazar: GÜNEŞ GONCA İPEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVAL ARAS, PROF. DR. NAİME ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmada Kastamonu'nun Cide ilçesinde bulunan Güren Çayı'ndan 2018-2019 yılları arasında 14 ayrı istasyondan alınan su numunelerinin laboratuvar ortamında yapılan analizleri (Çözünmüş Oksijen, pH, Sıcaklık, Elektriksel İletkenlik, Askıda Katı Madde, Kimyasal Oksijen İhtiyacı, Biyokimyasal Oksijen İhtiyacı, Amonyum Azotu, Demir, Kurşun, Bakır, Kadmiyum, Civa, Nikel, Çinko, Tuzluluk, Klorür, Fosfat, Sülfat, Sülfit, Sodyum, Potasyum, Toplam Sertlik, Toplam Alkalinite, Magnezyum, Kalsiyum, Nitrit, Nitrat) sonucunda su kalitesinin CBS ile mekansal analizi ve değerlendirmesi yapılmıştır. Bu amaçla Güren Çayı üzerinde belirlenen 14 farklı istasyondan her ay bir kez olmak üzere on iki ay süreyle su numuneleri alınmıştır. Laboratuvarda gerekli analizler gerçekleştirildikten sonra elde edilen verilerin mevsimsel ortalamaları alınarak WHO ve Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği (SKKY)'nde bulunan Kıtaiçi Yerüstü Su Kaynaklarının Sınıflarına göre kalite değerlendirilmesi yapılmıştır. Çalışma sonucunda Güren Çayı'nın SKKY'ne göre, Çözünmüş Oksijen, Sıcaklık, Elektriksel İletkenlik, Kimyasal Oksijen İhtiyacı, Biyolojik Oksijen İhtiyacı, Amonyum Azotu, Demir, Kurşun, Bakır, Kadmiyum, Civa, Nikel, Çinko, Nitrit, Nitrat yönünden su kalitesinin I. sınıf su, pH bakımından ise III. sınıf su olduğu tespit edilmiştir. Klorür, Sodyum, Sülfat bakımından ise WHO'ya göre belirtilen seviyelerin altında olduğu belirlenmiştir. Ayrıca veriler arasındaki istatistiksel ilişkiler korelasyon analizi ile gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the laboratory analysis of water samples taken from 14 different stations between 2018-2019 from Güren Stream in Cide district of Kastamonu (Dissolved Oxygen, pH, Temperature, Electrical Conductivity, Suspended Solids, Chemical Oxygen Demand, Biochemical Oxygen Demand, Ammonium Nitrogen, Iron, Lead, Copper, Cadmium, Mercury, Nickel, Zinc, Salinity, Chloride, Phosphate, Sulphate, Sulphite, Sodium, Potassium, Total Hardness, Total Alkalinity, Magnesium, Calcium, Nitrite, Nitrate) as a result of water quality with CBS spatial analysis and evaluation has been made. For this purpose, water samples were taken from 14 different stations on Güren Stream, once a month, for twelve months. After performing the necessary analyzes in the laboratory, the seasonal averages of the data obtained were taken and the quality was evaluated according to the Classes of Inland Water Resources in the WHO and Water Pollution Control Regulation (WPCR). As a result of the study, according to the WPCR of Güren Tea, the water quality in terms of Dissolved Oxygen, Temperature, Electrical Conductivity, Chemical Oxygen Demand, Biological Oxygen Demand, Ammonium Nitrogen, Iron, Lead, Copper, Cadmium, Mercury, Nickel, Zinc, Nitrite, Nitrate First class water, and III in terms of pH. In terms of chloride, sodium, sulphate, it has been determined that it is below the levels specified according to WHO. In addition, the statistical relationships between the data are shown by correlation.