Elektrokimyasal yöntemle üretilen katalizör sistemiyle olefin metetez tepkimelerinin incelenmesi
Investigation on olefin metatehesis reactions with electrochemical generation of catalysts systems
  1. Tez No: 66123
  2. Yazar: BÜLENT DÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Özet ÖZET Bu çalışmada elektrokimyasal yöntemle (yükseltgenme, indirgenme ve puis) bir geçiş metal tuzu olan WCk den olefin metatez tepkimeleri için yeni aktif bir katalizör sistemi geliştirilmiştir. Metal atomun yükseltgenme basamağı ve koordinasyon sayısı belirlenerek elektrokimyasal olarak üretilen katalizörün yapısı aydınlatılmıştır. Dönüşümlü voltametri ve spektroskopik verilerden, elektrokimyasal sistemde metatetik aktif metal karben ve metalosiklobütan kompleks ara ürünlerinin oluşumunu açıklayan bir mekanizma önerilmiştir. Ayrıca metatetik aktif türlerin kararlılıkları ve aktiviteleri saptanmıştir. Bu katalizör sistemi olefin metatez, halka açılımı metatez polimerizasyonu, asetilen metatezi ve fonksiyonel grup içeren olefinlerin metatezine uygulanmıştır. Kokatalizör gerektirmeyen bu elektrokimyasal sistemle yüksek verimde seçimli ürünler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Abstract ABSTRACT A novel active catalysis system for olefin metathesis reaction was synthesized electrochemically from a transition metal salt VVCİ6. Oxidative, reductive and pulse electrolysis methods were utilized. The structure of the electrochemically produced active catalyst was determined using the coordination and oxidation numbers of the central metal ion. Formation mechanism for the catalyst system and the intermediate cyclobutan and carbene complexes between the catalyst and olefin were proposed using cyclic voltammetric and spectroscopic data. Furthermore the stability and metathetic activity of the catalyst system were determined. The catalyst system was used in olefin metathesis, ring opening metathesis polymerization, acetylene metathesis and metathesis of functionalized olefins. It was found that no cocatalyst is needed and highly specific products with much higher yields were obtained.