İletken politiyofen filminin susuz ortamda elektropolimerizasyon ile eldesi ve özelliklerinin biyokimyasal ve spektroskopik yöntemlerle incelenmesi
- Tez No: 66122
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada, tiyofen ve 3-metiltiyofenin tetrabütilamonyum- tetrafloraborat içeren asetonitril çözeltisinde elektroyükseltgenme davranışları ve bu monomerlerin nötral, asidik ve bazik ortamlardaki elektropolimerleşmeleri incelenmiştir. Tiyofen ve 3-metiltiyofen monomerlerinin elektroyükseltgenmesi ile oluşan poli tiyofen ve poli(3- metiltiyofen) polimerlerinin nötral, asidik ve bazik ortamlardaki elektrokimyasal davranışları incelenerek, bazik ortamda polimeri eşmenin nasıl engellendiğine ilişkin mekanizma önerilmiştir. Politiyofen ve poli(3-metiltiyofen)in elektrokimyasal kararlılıkları dönüşümlü voltametri, gerilim kontrollü kulometri, FTIR spektroskopisi ve termogravimetri (TGA) yöntemleriyle incelenmiş ve polimerlerdeki elekroaktivite kaybıyla ilgili mekanizma önerilmiştir. Polimer sentezi ayrıca anilin ve tiyofeni birlikte içeren çözeltide gerçekleştirilmiştir ve polimerin yapısı ve özellikleri dönüşümlü voltametri, diferansiyel taramalı kalorimetre (DSC), termogravimetri (TGA), gaz kromatografisi-kütle spektroskopisi (GC-MS) ve elementel analiz yöntemleri ile incelenmiştir. Yüksek derişimde anilin içeren anilin-tiyofen çözeltisinde tiyofenin polimerleşmeye katılmadığı, ancak tiyofen katyon radikalinin anilinin polimerleşmesini katalizlediği saptanmıştır. Düşük derişimde anilin içeren anilin-tiyofen çözeltisinde ise yeni bir anilin-tiyofen kopolimerinin oluştuğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Electrooxidation behavior of thiophene and 3-methylthiophene in acetonitrile/ tetrafluoroborate solution and electropolymerization of these monomers in neutral, acidic and basic media were investigated. Electrochemical properties of the electrooxidation products of these monomers, namely polythiophene and poly (3-methylthiophene), in neutral, acidic and basic media were also studied and mechanism related to the inhibition of the polymerization in basic media was proposed. Electrochemical stabilities of polythiophene and poly( 3 -methyl thiophene) were investigated using cyclic voltammetry, controlled potential coulometry, FTIR spectroscopy and thermogravimetry and mechanism related to the electroactivity loss in these polymers was proposed. Furthermore the polymer synthesis was carried out in a solution containing aniline and thiophene and the structure and properties of this polymer was elucidated using cyclic voltammetry, differential scanning calorimetry, thermogravimetry, gas chromatography-mass spectrometry and elemental analysis methods. It was found that thiophene does not enter into the structure of the polymer and thiophene cation radicals catalyze the electropolymerization reaction in solution containing higher concentrations of aniline. In solutions containing lower concentrations of aniline a new copolymer of aniline and thiophene was formed.