Çin'in ABD ve Türkiye ekonomisi karşısındaki rekabet gücü üzerine incelemeler
China's competitiveness towards US and Turkish economy
- Tez No: 661243
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER SELÇUK EMSEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
2018 yılı, Çin'in reformunun ve dışa açılmasının 40. yıldönümü ile aynı zamana denk gelmiştir. Son 40 yılda Çin, ekonomik gelişimde oldukça verimli sonuçlar elde etmiş ve ekonomik kalkınması da bir“mucizesi”olarak adlandırılır olmuştur. Bu ekonomik mucize, Çin'in ekonomik gelişiminin ölçeğine ve kalitesine yansımış konumdadır. Çin'in son 40 yıldaki ekonomik gelişimi, sadece Çin toplumunda muazzam değişiklikler getirmekle kalmamış, aynı zamanda dünya ekonomisinin de büyümesi ve gelişmesi üzerinde derin etkiler yapmıştır. Ancak, bu emek yoğunluklu yapı, Çin'in tamamen yeni bir ekonomik kalkınma yolu bulduğu anlamı taşıdığı söylenemez. Uluslararası piyasada avantajlı olabilmenin önemli faktörlerinden biri rekabet gücüdür. Bu çalışmada ilk bölümünde rekabet gücünün tanımı ve sınıfladırılması, ölçüm yöntemleri, teorik temeli genel olarak açıklama verilmektedir. İkinci bülümde ise Çin'in reform öncesi ve sonrasi sanayi tarihi, imalat sanayisnin gelişim durumu, Türkiye'in Cumhuriyet öncesi ve sonrası sanayi gelişime yer verilmektedir. En son üçüncü bölümde, Çin ile ABD ve Türkiye üzerinde Balassa endeksine dayanak yapılan literatür çalışmalar özetlenmiştir. Çin ve Türkiye'nin temel 10 mal gurubunda birbirileri ve ABD karşısındaki rekabet gücünün belirlenmesi hedeflenen bu çalışmada kullanılan veriler 1995 ile 2018 aralığını kapsamaktadır. Çalışmada kullanılan veriler Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı'nın (UNCTAD) internet sitelerinde yer alan veri dağıtım servislerinden elde edilmiştir. Çin ve Türkiye sanayisinin genel durumları, karşılaştırmalı üstünlük ve rekabet gücünün, Balassa'nın açıklanmış karşılaştırmalı üstünlükler indeksine dayanarak yapılan bu çalışmada, Çin'in aşırı dereced ihracata ve emek yoğunluk üretime dayanan iktisadi büyümesinin ülke ekonomisine katkıda bulunsa bile bu sektörlerin uzun sürede dünya çapında rekabet gücüne sahip olduğu anlamı taşımamaktadır. Bunun sürdürülebilriliği için gereken tedbirlerin alınması ve cari sorunları çözmekle hedeflere ulaşabileceği açıktır. Türkiye sanayisi ise Çin ve Avrupa Birliğine üye ülkeler karşısında rekabet gücüne sahip olan sektörlerdeki karşılaştırmalı üstünlüğünü kaybetmeden sürdürebilmesi için bu sektörlerin teknolojik gelişimi, AR-GE'ye önem verilmesi ve verimlilik artışın sağlanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
2018 coincides with the 40th anniversary of China's reform and opening up of policy. Over the past 40 years, China's economic development has achieved fruitful results and can be regarded as a“miracle”of economic development. This economic miracle is reflected in the quantity and quality of China's economic development. China's economic development over the past 40 years has not only brought about tremendous changes in Chinese society, but has also had a profound impact on the growth and development of the world economy. However, this does not mean that China has found a complete new path of economic development. Competitiveness is one of the important factors of being advantageous in the international market. In the first part of this study, the definition and classification of competitiveness, measurement methods and theoretical basis are explained in general. The second found before and after the industrial history of China's reform, development of manufacturing industry state, the Republic of Turkey is given in pre- and post-industrial development. Latest in the third section, literature studies in China and Turkey are given on the basis of Balassa index summary. The determination of the United States against each other and competitiveness in China and Turkey's main 10 groups of goods covers the range of 2018 to 1995 data used in this study targeted. The data used in the study were obtained from the data distribution services of the United Nations Conference on Trade and Development (UNCTAD). The overall situation of China and Turkey industries of comparative advantage and competitiveness in this study based on the Balassa's revealed comparative advantages index. China's extreme dereced exports and even if found to contribute to economic growth based on labor intensity of production economies long these sectors while in worldwide competition. It is only possible to reach the targets by solving these problems. The turkey industry in China and the technological development of this sector to sustain without losing its comparative advantage in sectors with competitive against countries of the European Union, R & D 'to emphasis and the need to ensure increased productivity.