Zihinsel engelli bireye sahip ailelerin yaşadıkları ekonomik ve sosyal sorunlar üzerine bir inceleme
An investigation on the economic and social problems of the families with mentally handicapped individuals
  1. Tez No: 661242
  2. Yazar: ÖMER ÇOKGÖREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEHİM BAKIRCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırmada, zihinsel engelli bireye sahip ailelerin ve engellilerin demografik özellikleri ile ailelerin ekonomik ve sosyal gereksinimleri ve ailelerin ekonomik ve sosyal sorunları arasında bir ilişkinin olup olmadığı incelenmiştir. Araştırmanın çalışma evrenini, Palandöken Sosyal Hizmet Merkezinde evde bakım hizmetinden yararlanan zihinsel engelli bireye sahip aileler oluşturmaktadır. Araştırmada elde edilen sonuçlar ışığında zihinsel engelli bireye sahip ailelerin sorunları ve gereksinimleri saptanarak Türkiye genelinde ailelere uygun sosyal hizmetlerin ve sosyal politikaların belirlenmesinde katkı olacağı düşünülmektedir. Ayrıca ailelerin ekonomik, sosyal ve psikolojik yönden desteklenmesi için aile danışmanlığı ve aile eğitimi programlarının daha etkin bir biçimde sunulması ailelerin gereksinimlerinin ve sorunlarının giderilmesi yönünden etkili olacağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This research has investigated whether there is a relationship between demographic characteristics of families with mentally retarded individuals and disabled people, economic and social needs of families and economic and social problems of families. The population of the study consists of families with mentally retarded individuals who benefit from home care services at Palandöken Social Service Center. In the light of the results of the study, the problems and needs of families with mentally retarded individuals are determined throughout Turkey and it is thought that they will contribute to the determination of social services and social policies suitable for families. In addition, it is possible to say that family counseling and family education programs will be more effective in order to support families' needs and problems in order to support families economically, socially and psychologically.