Türkiye'de Ar-Ge, inovasyon ve verimlilik ilişkisi
Relationship among R&D, innovation and productivity in Turkey
- Tez No: 661252
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KİBAR ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı, Dünya Bankası'nın Türkiye 2019 Girişim Anket Veri Seti kullanarak Ar-Ge ve inovasyon faaliyetlerinin firma verimliliğine etkisini analiz etmektedir. Değişkenlerin doğası gereği oluşan seçim yanlılığı (selection bias), eşzamanlılık (simultaneity) ve içsellik (endogeneity) sorunundan kaçınmak için Crepon vd. (1998)'nin geliştirdiği CDM modelini, Griffith ve diğerleri (2006)'nin önerdiği inovasyon ve verimlilik denklemleri sıralı olarak çözüldü. Elde edilen bulgulara göre, Türkiye'de faaliyet gösteren firmaların bilgi edinim faaliyetleriyle inovasyon faaliyetlerinin firma verimlilikleri üzerinde etkili olamadıkları sonucuna ulaşılmıştır. Bu Türkiye ekonomisinin teknoloji düzeyinin düşük olması ve bilgi- teknoloji tabanlı değil, sermaye tabanlı büyümesinin devam ettiği ve bu nedenle de henüz inovasyon tabanlı büyüme sürecine ulaşamadığı şeklinde yorumlanabilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze the impact of R&D and innovation activities on firm productivity, with using World Bank Enterprise Survey Turkey 2019 Data. In order to avoid the problem of selection bias, simultaneity and endogeneity due to the nature of variables, the CDM model developed by Crepon et al. (1998), and the method suggested by Griffith et al. (2006) were used. According to the findings obtained, it is concluded that the firms' R&D and innovation activities in Turkey have no impacts on productivity. It can be interpreted that the Turkish economy is not firms have no knowledge and technology-based economy, and continues to grow with capital investment. They have not already passed to innovation-based growth.