Antalya ili ve çevresinin Cynipidae (Insecta: Hymenoptera) galleri ile ilişkili parazitoid arılarının araştırılması
Investigation of parasitoid wasps associated with Cynipidae (Insecta: Hymenoptera) galls in Antalya and its environs
- Tez No: 661251
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KATILMIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Antalya il sınırları içerisinde Cynipidae galleri ile ilişkili parazitoid arıları belirlemek amacıyla Ağustos 2018-Ağustos 2019 tarihleri arasında arazi çalışmaları yapılmıştır. Meşe ağaçları ve kuşburnu üzerinden cynipid gal örnekleri toplanmış ve bu galler parazitoid arıların çıkışını sağlamak amacıyla laboratuvar ortamına taşınmıştır. Yapılan arazi ve laboratuvar çalışmalarının ardından Antalya il sınırları içerisinde 5 farklı meşe türü (Quercus cerris, Quercus ithaburensis, Quercus coccifera, Quercus aucheri, Quercus pubescens) ve tek tür Rosa canina üzerinde tespit edilen cynipid galleri toplanmıştır. Bu gallerden Chalcidoidea süper familyasına ait 4 familyadan (Eupelmidae, Eurytomidae, Torymidae ve Ormyridae) 7 cinse ait (Eupelmus, Glymopherus, Eurytoma, Megastigmus, Torymus, Bootanomyia, ve Ormyrus) toplamda 13 farklı tür (Eupelmus urozunos, Eurytoma caninae, Eurytoma rosae, Ormyrus nitidulus, Ormyrus pomaceus Glyphomerus stigma, Bootanomyia almusiensis, Bootanomyia dorsalis Bootanomyia synophri, Megastigmus rosae, Torymus bedeguaris, Torymus flavipes ve Torymus scutellaris) parazitoid arı tespit edilmiştir. Bu türlerden Torymus scutellaris Türkiye Faunası için yeni kayıttır. Çalışma alanında en fazla tür Bootanomyia (3) ve Torymus (3) cinslerinden tespit edildi. Bunları, Ormyrus (2) ve Eurytoma (2) cinsleri izlemektedir. Glymopherus, Megastigmus ve Eupelmus cinslerinden ise yalnızca birer tür tespit edilmiştir. Türlerin dağılımı, ilişkili olduğu galler ve konukçu bitkileri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In Antalya province, field studies have been carried out between August 2018-August 2019 in order to identify parasitoid wasp associated with Cynipidae galls. Cynipid gall samples were collected over oak trees and rosehips and these galls were carried to the laboratory environment in order to ensure the exist of parasitoid wasps. After the field and laboratory studies, cynipid galls detected on 5 different oak species (Quercus cerris, Quercus ithaburensis, Quercus coccifera, Quercus aucheri, Quercus pubescens) and one type of Rosa canina were collected within the boundaries of Antalya. From these galls 4 families belonging to the Chalcidoidea superfamily (Eupelmidae, Eurytomidae, Torymidae and Ormyridae) 7 genera (Eupelmus, Glymopherus, Eurytoma, Megastigmus, Torymus, Bootanomyia, Ormyrus) 13 species of (Eupelmus urozunos, Eurytoma caninae, Eurytoma rosae, Ormyrus nitidulus, Ormyrus pomaceus, Glyphomerus stigma, Bootanomyia dorsalis, Bootanomyia synophri, megastigmus rosae, Torymus bedeguaris, Torymus flavipes and Torymus scutellaris) parazitoid wasp were detected. Among them, Torymus scutellaris is new records for Turkey. In the study area, the most species were determined from Bootanomyia (3) and Torymus (3). These are followed by Ormyrus (2) and Eurytoma (2). Only one species was detected from Glymopherus, Megastigmus and Eupelmus species. The distribution of the species, their associated galls and host plants are given.