Empirical essays on R&D, innovation and productivity in Turkish firms
Türk firmalarında Ar&Ge, inovasyon ve verimlilik üzerine ampirik çalışmalar
- Tez No: 786042
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ENGİN ŞENER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu araştırma, Türk firmaları için Ar-Ge'nin inovasyon faaliyetleri ve inovasyon faaliyetlerinin verimlilik üzerindeki etkisini nicel olarak inceleyen önemli girişimlerden biridir. Bu konuda dünya genelinde özellikle gelişmiş ülkeler için yapılmış çok sayıda çalışma vardır, ancak bu konuyla ilgili olarak Türkiye hakkında çok az şey bilinmektedir. Araştırma, elde edilen sonuçların diğer ülkeler için yapılan çalışmalarla karşılaştırma fırsatı vermektedir. Bu araştırma, CDM modelinin modifiye edilmiş versiyonunu kullanmakta ve analizlerde Türkiye'nin tüm sektörlerini dikkate almaktadır. Araştırma dört farklı ampirik çalışmadan oluşmakta ve her birinin kendine has özellikleri bulunmaktadır. Bu araştırmanın analizlerinde TÜİK tarafından gerçekleştirilen dört farklı çalışmanın verileri kullanılmıştır. Analizlerde mikro veri setleri kullanılan çalışmalar şunlardır: Yenilik Araştırması, Mali ve Mali Olmayan Şirketler Araştırma ve Geliştirme (Ar-Ge) Faaliyetleri Araştırması, Yıllık İş Kayıtları Çerçevesi, Yıllık Sanayi ve Hizmet İstatistikleri. İlk çalışmada Ar-Ge, inovasyon ve verimlilik arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Kesitsel bir çalışma olmakla birlikte bu çalışmada geçmişin etkisi de dikkate alınmaktadır. Boylamsal bir çalışma olan ikinci çalışmada 2009-2019 yılları arası dikkate alınmakta ve inovasyon girdi değişkeni olarak patent sayısı kullanılmaktadır. Üçüncü çalışmada Ar-Ge ve Bilişim ve İletişim Teknolojileri (BİT) yatırımlarının inovasyon ve verimlilik üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu nedenle, bu çalışmada Ar-Ge ve BİT yatırımları için karşılaştırmalı bir analiz yapılması hedeflenmektedir. Dördüncü çalışmada, çalışmanın temel odak noktası rekabet ve yenilik arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu çalışmada, rekabetçi sektörlerde inovasyona yatırım yapma olasılığının oligopolistik sektörlere göre daha düşük olup olmadığının ve bir firmanın inovasyona yatırım yapmaya karar verdiği harcama tutarının rekabetçi sektörlerde oligopolistik sektörlere göre daha düşük olup olmadığının incelenmesi amaçlanmaktadır. Ayrıca, inovasyonu engelleyen faktörlerin inovasyona yatırım yapma olasılığı üzerindeki etkisi de bu çalışmada incelenmektedir. Her çalışmanın kendine özgü model örüntüleri olduğu için, inovasyon girdisi/çıktısı ve verimlilik arasındaki ilişkiye ilişkin bu dört farklı ampirik çalışma, araştırmanın hem sağlamlığını artırmak hem de zenginleştirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bildiğimiz kadarıyla bu araştırma, Türkiye'de Ar-Ge ve yenilik faaliyetlerini ve bunların verimlilik üzerindeki etkilerini bu ölçüde analiz eden öncü girişimlerden biridir. Bu ampirik araştırmanın, Türk firmalarının inovasyon ve verimlilik ilişkisine ve konuyla ilgili gelecekte yapılacak olan araştırmalara ışık tutması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This research constitutes a crucial attempt to quantitatively examine the impact of R&D on innovation activities and that of innovation activities on productivity for Turkish firms. Large numbers of studies have been conducted on this topic around the world, particularly for developed countries, but very little is known about Türkiye regarding this issue. The present research provides an opportunity to compare the obtained results with studies undertaken in other countries. This research uses a modified version of the CDM model and considers all sectors for Türkiye. Four different empirical studies are compiled here and each has its own characteristics. The micro datasets of four different surveys implemented by TURKSTAT were used in the analyses as follows: The Innovation Survey, the Financial and Non-Financial Corporations Research and Development Activities Survey, the Annual Business Registers Framework, and the Annual Industry and Service Statistics. In the first study, it is aimed to examine the relationships among R&D, innovation, and productivity. It is a cross-sectional study, but it also takes into account effects of the past. In the second study, which is a longitudinal study, the years between 2009 and 2019 are taken into account and the number of patents is used as an innovation input variable. In the third study, it is aimed to examine the impact of R&D and ICT investments on innovation and productivity. Thus, it is a comparative study of R&D and ICT investments. In the fourth study, the main focus is the relationship between competition and innovation. In this study, it is aimed to examine whether the probability of investing in innovation is lower in competitive sectors than in oligopolistic sectors and whether the amount of expenditures that a firm decides to invest in innovation is lower in competitive sectors than in oligopolistic sectors. Moreover, the effects of innovation-hampering factors on the probability of investing in innovation are also examined in this study. Each study has its own unique model patterns and these four distinct empirical studies addressing the relationships between innovation input/output and productivity are carried out in order to increase both the robustness and enrichment of the relevant research. To our knowledge, this is a pioneering attempt and the first of its kind to analyze R&D and innovation activities and their impacts on productivity in Türkiye to such an extent. It is expected that this empirical research will shed light on the relationships between innovation and productivity in Turkish firms as well as offering guidance for future related research.