Rotatör kılıf yaralanması olan olguların çevre yumuşak doku, fonksiyon, yaşam ve uyku kalitesi değişikliklerinin asemptomatik olgularla karşılaştırılması
Comparison of changes in soft tissue, function, life and sleep quality of patients with rotator cuff injury with asymptomatic cases
  1. Tez No: 661259
  2. Yazar: FARUK TANIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERYA ÖZER KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Giriş-Amaç: Bu çalışmanın amacı, omuz yaralanması geçirmiş bireylerin omuz ve çevresindeki dokuların basınç ağrı eşiği, sıcaklık değişimi, kavrama, fonksiyonel durumu, yaşam ve uyku kalitesinin ne kadar etkilendiğini ortaya koymak ve asemptomatik bireylerle karşılaştırmaktır. Materyal-Metod: Çalışmaya rotatör kılıf yaralanması olan 32 gönüllü hasta (13 erkek, 19 kadın; yaş: 50,09±6,22 yıl) ve kontrol grubu olarak herhangi bir omuz problemi olmayan 32 gönüllü (14 erkek, 18 kadın; yaş: 49,09±5,63 yıl) dâhil edildi. Tüm katılımcıların ağrıları Görsel Analog Skalası ile, kaslardaki (trapezius, supraspinatus, subskapularis, deltoideus, biseps brachii, brachioradialis) basınç ağrı eşiği dijital algometre ile, doku sıcaklıkları termal kamera ile, kavrama kuvvetleri Jamar el dinamometresi ile, üst ekstremite fonksiyonları Kol, Omuz ve El Yaralanması Anketi ile, uyku kaliteleri Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi ile, yaşam kaliteleri SF-36 ile değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde ki-kare testi, bağımsız gruplarda t testi ve Mann Whitney U testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction-Aim: The aims of this study were to reveal how the pressure pain threshold of shoulder and surrounding tissues, temperature change, grip strength, functional status, quality of life and sleep of individuals with shoulder injuries were affected and to compare them with asymptomatic individuals. Material-Method: Thirty-two patients with rotator cuff injury (13 male, 19 female; age: 50.09 ± 6.22 years) and 32 volunteers without any shoulder problem as a control group (14 male, 18 female; age: 49.09 ± 5.63 years) were included. The pain of all participants with Visual Analogue Scale, pressure pain threshold in muscles (trapezius, supraspinatus, subscapularis, deltoideus, biceps brachii, brachioradialis) with digital algometer, tissue temperature with thermal camera, grip strength with Jamar hand dynamometer, upper extremity functions with the disabilities of the arm, shoulder and hand questionnaire, sleep quality with Pittsburgh Sleep Quality Index, and quality of life with SF-36 were assessed. Chi-square test, t test in independent groups, and Mann Whitney U test were used for data analysis.