Kırmızı pancardan renk maddesi ekstraksiyonunda ohmik ısıtma desteğinin kullanımı
The use of ohmic heating assistance in the extraction of color compounds from red beetroot
  1. Tez No: 661263
  2. Yazar: BUSE MELEK ÇABAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ İÇİER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu tez çalışmasında ohmik ısıtma destekli ekstraksiyon (OIDE) sistemin kurulumu gerçekleştirilerek, kırmızı pancar örneğinden 40 ℃ işlem sıcaklığında 1 saat süresince OIDE ve geleneksel ekstraksiyon (GE) yöntemleriyle renk maddesi ekstrakte edilmiştir. OIDE yönteminde 3 farklı çözgen tipi (tuzlu su, tuzlu su-etanol ve asitlendirilmiş tuzlu su-etanol) üç farklı voltaj gradyanı (11, 17, 23 V/cm) ve üç farklı frekans değeri (25, 100, 400 Hz) uygulanmıştır. GE yönteminde de aynı çözgen tipleri ile çalışılmıştır. OIDE yönteminde, ısıtma ve ekstraksiyon süreçleri olarak iki farklı bölgede efektif elektriksel iletkenlik (EEİ) katsayısı değerlerinin değişimi incelenmiştir. Ekstraksiyon yöntemlerinin ekstrakt ve posanın bazı kalite özellikleri (renk, TKM, suda çözünür kuru madde) ve ekstraksiyon verimleri (betasiyanin, betaksantin, toplam renk maddesi verimleri) üzerine etkileri incelenmiştir. OIDE işlemi kuramsal olarak incelenerek, model öngörülerinin deneysel verilerle uyumu belirlenmiştir. Ohmik ısıtma uygulama süresinin uygulanan voltaj gradyanı arttıkça azaldığı tespit edilmiştir. Uygulanan frekans değerlerinin işlem süresini etkilemediği belirlenmiştir (p>0.05). Isıtma bölgesinde EEİ değerinin sıcaklık artışı ile doğrusal olarak arttığı tespit edilmiştir. Ekstraksiyon süreci sabit sıcaklıkta gerçekleştiği için örneğin elektriksel iletkenlik değerinin sıcaklığa ve süreye bağlı değişiminin önemsiz olduğu belirlenmiştir (p>0.05). OIDE yönteminin enerji ve ekserji verimliliğinin GE yönteminden %40 daha fazla olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, ohmic heating assisted extraction (OHAE) system was set up, and red beet was extracted about 1 hour at 40℃ process temperature by OHAE and conventional extraction (CE) methods. OHAE method was performed at 3 different voltage gradient (11, 17, 23 V/cm) and 3 different frequencies (25, 100, 400 Hz) with 3 different solvent types (salt solution, salt solution-ethanol, and acidified salt solution-ethanol). Also, GE method was performed with similar solvent types. The changes of effective electrical conductivity (E.C.) in two different regions of extraction process, named as heating and extraction periods, were investigated. The effects of OHAE and CE methods on some quality characteristics (color, total dry matter content, total soluble solids content) of extract and pomace, and extraction yields (betacyanin, betaxathin and total color matters yield) were investigated. OHAE method was mathematically modelled and suitability of model predictions with experimental data was determined. The ohmic heating treatment time decreased as the voltage gradient increased, (p0.05). In heating region, EEC increased linearly as the temperature increased. In extraction region, it was determined that the change of EEC depending on temperature and time was insignificant since the process was performed at a constant temperature (p>0.05). The energy and exergy efficiency values of the OHAE method were found to be 40% higher than the CE method.